Türkiye'de doğal olarak yetişen Onobrychis seksiyonuna ait bazı endemik korunga türlerinin karyolojik özellikleri
Karyological characteristics of some endemic sainfoin species belonging to Onobrychis section naturally grown in turkey
  1. Tez No: 382613
  2. Yazar: ONUR İLERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yetişen Onobrychis cinsi Onobrychis seksiyonuna ait 7 endemik korunga (O. beata, O. cilicica, O. fallax, O. pisidica, O. podperae, O.sulphurea ve O. lasistanica) türü üzerinde ezme preparat yöntemi kullanılarak karyolojik çalışmalar yapılmıştır. Kök uçlarının boyanmasında, feulgen ve hematoxylin-iron boyaları kullanılmıştır. Gözlem yapılan türlerin bir tanesinde (O. lasistanica) ploidi seviyesi tetraploid (2n=28), diğerlerinde ise diploid (2n=14) olarak belirlenmiştir. Temel kromozom sayısı ise incelenen tüm türlerde x=7 olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kromozomlar sentromer pozisyonlarına göre median'dan submedian'a kadar değişmiştir. Gözlem yapılan kromozom özelliklerinden elde edilen veriler hiyerarşik kümeleme analizi yapılarak türler arasındaki akrabalık ilişkileri belirlenmiştir. Bu analize göre türler 3 grup altında toplanmıştır. Birinci grupta O. fallax, O. sulphurea, O. beata ve O. lasistanica türleri, ikinci grupta sadece O. cilicica türü ve üçüncü gruptada O. pisidica ve O. podperae türleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, karyological studies were performed with squash preparation method in seven different endemic Onobrychis species (O. beata, O. cilicica, O. fallax, O. pisidica, O. podperae, O.sulphurea ve O. lasistanica) belonging to Onobrychis section naturally grown in Turkey. Feulgen and hematoxylin-iron were used in the staining of the root tip. While ploidy level of O. lasistanica was tetraploid (2n=28), ploidy level of the other species were diploid (2n=14). Basic chromosome numbers of the investigated species were determined in x=7. However, chromosomes showed differences from median to submedian according to centromer position. Based on data obtained from chromosome characteristics, hierarchical grouping analysis was performed to determine the relationship among species. According to this analysis, Onobrychis species were grouped with three groups. In the first of these three groups consisted of O. fallax, O. sulphurea, O. beata and O. lasistanica and second group included only O. cilicica and third group included two Onobrychis species (O. pisidica and O. podperae).