Cloud computing security issues and selection of deployment model and service model according to security requirements
Bulut bilişim güvenlik sorunları ve güvenlik gereksinimlerine göre dağıtma modeli ile hizmet modeli seçimi
- Tez No: 382814
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI, YRD. DOÇ. DR. ATİLA BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, X.800 Tavsiyesi içinde bulunan hizmet kategorilerinin gerekliliğini, farklı bulut hizmet modelleri ve bulut dağıtım modelleri için, bazı güvenlik çözümü yaklaşımlarıyla birlikte incelemektedir. Tezde sunulan çözüm önerileri, teknik ve teknik olmayan yaklaşımların kapsamlı çözümler üretmek için birlikte ele alınması gerektiğini göstermektedir. Altı teknik çözüm yaklaşımı, X.800 Tavsiyesi içinde bulunan hizmet kategorilerinin yerine getirilmesini değerlendirmek üzere bu çalışmaya dâhil edilmiştir. Sonunda, X.800 Tavsiyesi içinde bulunan hizmet kategorilerinin gerekliliğini, farklı bulut hizmet modelleri ve bulut dağıtım modelleri için anlamak ve anlamlı farklılaşmaları ortaya koymak adına on iki hipotez, anket verilerine dayanarak, formüle, test ve kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews the necessity of X.800 Recommendation service categories for different cloud service models and cloud deployment models together with some security solution approaches in cloud computing. The thesis evaluates the solution approaches to show that technical and non-technical approaches need to be handled together to produce comprehensive solutions. Six technical solution approach have been included to evaluate the fulfilment of X.800 Recommendation service categories. Eventually, twelve hypotheses have been formulated, tested, and accepted based on the survey data to understand the necessity of X.800 Recommendation service categories for different cloud service models and cloud deployment models.