Hastanelerde fiili maliyetlerle standart maliyetlerin karşılaştırılması: Ankara S.S.K Hastanesi mutfağında uygulanması
- Tez No: 38284
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜNEVVER MENDERES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hastanelerin en önemli amaçlarından biride sahip olduğu kaynakları etkin, verimli şekilde kullanabilmeleridir. Kaynakların en verimli alanlarda ve doğru kullanılmasında maliyet bilgilerinin önemi büyüktür. Maliyet muhasebesinin önemli işlevlerinden kontrol, planlama vb. işletme kararlan için yalnızca fiili rakamlara dayanan bir maliyet sistemi yetersiz kalmaktadır. Bunun için en uygun sistem standart maliyet sistemidir. Standart maliyet sisteminde ürün maliyetleri önceden ve bilimsel hesaplara dayanılarak olması gereken düzeyde planlanması yapılarak, maliyet hesaplarında fiili rakamlar yerine bunlar kullanılmaktadır. Bu araştırmada Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Eğitim Hastanesi mutfağında standart maliyet sistemi uygulanmaya çalışılmıştır. Hastane mutfağında 1992 Aralık ayma ait menülerdeki malzemelerin maliyetleri önceden bilimsel yöntemler kullanılarak standart malzeme maliyeti, hizmetin cinsi ve miktarına göre standart işçilik maliyeti, faaliyet hacmine göre Genel Üretim Giderleri maliyeti hesaplanmıştır. Belirlenen bu standartlar uygulamadaki fiili maliyetlerle karşılaştırılarak malzeme sapması, işçilik sapması, Genel Üretim Giderleri sapması hesaplanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda hastanelerde hizmetlerin standartlaştırılabileceği, bu hizmetler için standart maliyet sistemi oluşturulabileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important goals of hospitals is to use its resourceseffeciently. Cost information has a great importance in allocation of hospital resources to the fields in which the resources can be used in an effective manner. A Costing System only based on actual solves has been insufficient to be based on making bussiness decisions such as planning and controlling. For this purpose, standard cost system appears as the most convenient one. In this system, product costs are previously calculated and determinated by means of scientific methods as standard values which is used for costing instead of actual values. In this study, standard cost system is applied to catering services in Dışkapı Training Hospital of Social Insurance Institution. In the hospital's kitchen, material costs in menus, standard labor costs according to category and amount of services given, general production expenses in relation with the activity-level are previously calculated by using scientific methods for December 1992. These pre-set standards are campared with the actual values and the deviations related with materials, labor and general production expenses are determined respectively. The conclusion, that is reached in this study, shows that it is possible to standardize hospital services and to establish a standard cost system for these services.