Isophya major, I. nervosa ve I. rectipennis (Orthoptera: Tettıgonııdae: Phaneropterınae) türlerinin ekolojik Niş modeli
The ecological Niche models of isophya major, I. nervosa ve I. rectipennis (Orthoptera: Tettigoniidae: Phaneropterinae)
- Tez No: 382881
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEVGİLİ, DOÇ. DR. HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel iklim değişikliğinin bir sonucu oluşan küresel ısınmanın, türler üzerinde büyük etkiler yaratacağı bilinmektedir. Bu etkilerin boyutlarını tahmin edebilmek için yapılan bu çalışmada çalıçekirgelerinden Isophya cinsine ait 3 tür ele alınmıştır. Bu cinse ait türlerin %75'i Türkiye'ye endemiktir. Cinse ait Isophya major, I. nervosa ve I. rectipennis türleri ile çalışılmıştır. Çalışmada ekolojik niş modellemesi yöntemi kullanılarak türlerin habitat tercihleri ve küresel iklim değişikliğine verdikleri olası cevaplar hakkında bilgi edinmeye çalışılmıştır. Son buzul çağı için CCSM ve MIROC seçilmiş, 2050 ve 2080 yılları için CSIRO, HADCM3 ve MIROC kullanılmıştır. Veriler Maxent yardımı ile analiz edilmiştir. Tür dağılım haritaları Diva-GIS programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları türlerin yayılışlarının son buzul çağından beri azaldığını göstermiştir. Bu azalmanın 2050 ve 2080 yıllarına kadar devam edeceği ve türler için kritik seviyeye ulaşacağı tahmin edilmektedir. Uygun habitatların azalmasıyla türlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that global warming which is the results of the global climate change will have huge effects on species. In this search which is made to predict the effects of this changes, three grasshopher species of genus Isophya are studied.75% of the species of this genus areendemic in Turkey. In this study, it's studied with Isophya major, I. nervosa ve I. rectipennis which are belongs to genus. It's been tried to get information about species' habitat preference and their possible responses to the global climate change by using ecological niche modelling method. CCSM and MIROC have been used for the last glacial maximum period and CSIRO, HADCM3 and MIROC for the years of 2050 and 2080. The datas have been analysed with the help of Maxent. The species distribution maps have been made by using Diva-GIS programme. The results from this study suggested that the distribution of these species have decreased since the last glacial maximum periods. It is predicted that this decrease will gradually continue by 2050 and 2080 and reach a critical level for the species. It's predicted species will face with the danger of extinction with the decrease of suitable habitats.