Comparison of morphological and molecular studies on natural Trifolium L. (Clover) species grown in bolu province
Bolu ilinde doğal yetişen Trifolium L.(Üçgül)türlerinin morfolojik ve moleküler yönlerinden karşilaştirilarak incelenmesi
- Tez No: 382911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL USLU, PROF. DR. MEHMET TEKİN BABAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Bolu ilinde bulunan 29 Trifolium L. taksonunun taksonomik ilişkilerini belirlemek için iki moleküler markör teknolojisi (RAPD ve SSR) ve morfolojik karakterler kullanılmıştır. Moleküler kısımlarda, türler arası genetik ilişkiyi ortaya çıkarmak için 11 RAPD ve 5 SSR primerleri seçilmiştir. Bant profillerinin hesaplamaları yapıldıktan sonra, bütün primerlerin yüksek polimorfizm verdikleri görülmüştür. Ayrı ayrı ve birleşmiş moleküler dataya dayanılarak üç UPGMA dendrogramı NTSYS programında çizdirilmiştir. Bu dendrogramlara göre bütün Trifolium seksiyon bireyleri diğer seksiyonlardan anlaşılır biçimde ayrılmıştır. Fakat, seksiyon altı taksonların sınıflamasında bazı uyumsuzluklar bulunmuştur. Morfolojik çalışmada, 18 nicel ve 8 nitel karakter seçilmiştir. Bu karakterlerden elde edilen verilerle PHYLIP programında UPGMA dendrogramı çizilmiştir. Morfolojik verilere dayanarak çizilen dendrogramda seksiyon kademesinde karakterlerin net bir ayrım yapamadıkları anlaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda, türler arası sınıflamada çok sayıda moleküler markör kullanımının daha güvenilir sonuçlar verdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, two molecular marker technologies (RAPD and SSR) and morphological characters were utilized to determine the taxonomic relationships of 29 Trifolium L. taxa found in Bolu province. In molecular parts, 11 RAPD and 5 SSR primers were selected to reveal the genetic relationships of interspecies. After evaluations of band profiles, it was observed that all primers gave high polymorphism. Three UPGMA dendrograms were drawn in NTSYS program based on individual RAPD, SSR and combined molecular data. According to these dendrograms, all the members of Trifolium section were separated clearly from the remaining section members. Though, some differences were found in classification of taxa below section levels. In morphological study, 18 quantitative and 8 qualitative characters were selected. An UPGMA dendrogram was drawn in PHYLIP program with the data obtained from these characters. In the results of dendrogram based on morphological data, it was understood that the characters could not provide a clear separation in sectional ranks. Besides, using a large numbers of molecular markers in such kind of taxonomic studies were found to be more reliable.