Kastamonu'da yıkanma kültürünün mekâna yansıması
The spatial reflection of bathing culture on kastamonu
- Tez No: 382983
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKÖSE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar insanlığın önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan yıkanma eyleminin gerçekleştirilebilmesi için mekân ihtiyacı olmuş ve bunun için hamam yapıları inşa edilmiştir. İnsan yaşamında önemli bir yeri olan hamam kültürünün günümüz şartlarında eski değerini kaybetmeye başladığı görülmüştür. Bu çalışma, hamam kültürünün unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Hamam yapılarının Antik Çağ'dan günümüze kadar süre gelen tarihsel gelişimi, mekân özellikleri, dönemsel farklılıkları ve benzerlikleri, yapım tekniği, mimari gelişimi ve teknik sistemleri irdelenmiştir. Yıkanmanın tarihsel gelişimi, toplum içerisindeki yeri, sosyal anlamı ve hamam geleneklerinin mekâna yansıması ortaya konulmuştur. Çalışmanın inceleme alanı olarak Kastamonu ili seçilmiştir. Kastamonu hamam kültürü, hamam yapıları ve hamamlı evler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bath buildings continued to be built for centuries owing to the important and indispensable need to bath. Bathing culture has lost its former significance in the modern way of life. This study was undertaken to remind ourselves of the bathing culture and to pass on this knowledge to future generations. The study investigates the historical development of bath buildings from antiquity to the present, their spatial features, differences and similarities of various periods, construction techniques, architectural development and technical systems. The historical development of bathing, its place in society, its social meaning and the reflection of bathing traditions on architectural spaces are also presented. The case study area is Kastamonu province. Kastamonu's bathing culture, bath buildings and houses with baths are examined.