Cmos R-S flip-flop larda ara-kararlılık durum analizi
- Tez No: 38304
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada CMOS RS“Flip-Flop”larda osilasyonlu ve osilasyonsuz ara- kararlılık analizi yapılmış, osilasyon koşulu analitik olarak elde edilmiş ve bu koşul kurulan bir ölçme, test devresiyle doğrulanmıştır. Bu sonuçlardan hareket edilerek optimum CMOS üretim parametreleri ve tasarım yöntemleri önerilmiştir. PSPICE simülasyonu ile de bu sonuçlar gözlenmiş ilgili dalga şekilleri çıkarılmış ve bütün sonuçların doğru olduğu gösterilmiştir. SUMMARY: In this work the oscillatory metastable and non-oscillatory metastable operation of CMOS RS Flip-Flops have been analyzed, the condition for oscillation has been derived analytically. This condition has been verified experimentally by measurements on the test circuits. Optimum CMOS RS Flip-Flop fabrication parameters have been obtained and a design method has been proposed. The analytical results have also been verified by using PSPICE simulations. It has been shown that the experimental observations and PSPICE simulation results do agree with the analytical results. 36
Özet (Çeviri)