Determination of optimum capacity and operation of reservoirs for irrigation purposes
Sulama amaçlı rezervuarlarda işletme çalışması yapılması ve optımum rezervuar kapasitesinin belirlenmesi
- Tez No: 383218
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarımsal üretim insanlığın hayatta kalabilmesi için en temel gereksinimlerden biridir ve su tarım için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle insanoğlu tarih boyunca su kaynakları üzerinde çalışmış ve ona gerekli önemi vermiştir. Akarsulardaki rejim düzensizlikleri, kuraklıklar ve iklim değişiklikleri gibi problemler insanlığın suyu daha verimli kullanma gereksinimlerini ortaya çıkarmış; nüfus artışı ise tarımsal su talebini artırmıştır. Günümüzde sulama amaçlı barajların inşaası ile bu talepler daha verimli bir şekilde karşılanabilmektedir. Fakat barajlar büyük maliyetler gerektirdiğinden, bu gibi depolama tesislerinin optimum boyutlandırılması ve depolanan suyun en uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, iki ayrı metot kulanılarak (Enumeration ve Generalized Reduced Gradient), sulama amaçlı bir barajın rezervuarını optimum bir şekilde işleterek boyutlandırabilmektir. Bilgisayar ortamında iki ayrı yöntem kullanılarak Microsoft Excel ortamında program yazılmıştır. Kullanılan iki yöntemle avantaj ve dezavantajları tespit edilmiştir. Planlama çalışmaları yapılmış olan Sungurlu Barajı işletme çalışması verileri kullanılarak program doğrulanmış, kapasite ve sulama sahası optimizasyonları yapılmıştır. Bu çalışmada üç farklı optimizasyon problemi ele alınmıştır. Bu problemler rezervuar kapasitesi minimizasyonu, sulama alanı maksimizasyonu ve eş zamanlı olarak hem rezervuar kapasitesi minimizasyonu hem de sulama alanı maksimizasyonudur. Ayrıca Sungurlu ve Yeşilkavak barajlarının verileri kullanılarak geliştirilen program üzerinde uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural production is one of the most basic requirements of humanity to survive and water is vital for it. Therefore, human beings have been working on water resources giving the necessary importance throughout the history. Problems like irregularities in streams regime, droughts and climate change force to use water more efficiently. In addition, population growth has increased the demand for agricultural water. Nowadays, with the construction of dams for irrigation purposes, these demands can be met in a more efficient manner. However, since the construction of the dam requires large costs, optimal dimensioning of such storage facilities is very significant together with the optimal operation. The main goal of the present study is to design and operate the reservoir of a dam for irrigation purposes, in an optimum manner. Two methods, Enumeration and Generalized Reduced Gradient, are applied and a code is developed in Microsoft Excel for this purpose. Advantages and disadvantages of the two methods used in the developed code were also discussed. The developed code is validated by using reservoir operation data of the Sungurlu Dam that planning works were carried out before. In the present study, three different optimization problems are handled. These are the minimization of the reservoir capacity, the maximization of the irrigation area and the maximization of irrigation area together with the minimization of the reservoir capacity. In addition, developed code is applied by using data of Sungurlu and Yeşilkavak dams.