Commodification of place under late capitalism through transforming architectural practices
Çağdaş kapitalizm etkisinde yer kavramının metalaşması ve mimarlık pratiğinin dönüşümü
  1. Tez No: 383373
  2. Yazar: HAMZA UTKU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma çağdaş kapitalizm etkisi altında“yer”kavramının dönüşümünü araştırmaktadır. Bu tezin amacı“yer”kavramının kapitalist mekanizmaların bir aracı haline gelmesi ve yer kavramının metalaşması süreçlerini incelemektir. Bu bağlamda güncel finansal sistem araçlarının nasıl imaj, metin, işaret ve semboller aralığı ile yer üzerinde hâkimiyet kurarak yerin özünü ve ruhunu dönüştürdükleri tartışılmaktadır. Ayrıca, mekânın işaret ve imajlar sistemi tarafından istilasının nasıl 'tema' ve 'simülasyon' kavramlarının yaygınlaşmasına neden olduğu incelenmektedir. Tema ve simülasyon güncel mimarlık üretimi içerisinde mekânı bir gösteri haline getirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Mevcut mekânsal üretim biçimlerinin neden olduğu, mekânsal farklılıklarını yitirerek aynılaşan ve monotonlaşan yapılı çevreler,“yersizlik”ve“yer-olmama”kavramları çerçevesinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a critical inquiry into the changing nature of the term“place”under the impact of contemporary capitalism. The aim of this thesis is to explore the commodification process of the“place”in the sovereignty of contemporary capitalism referring to the ways by which the“place”becomes the instrument of capitalist mechanisms. In this context, how the intentions of current financial system convert the very essence of place, the genius loci, alongside the domination of place by images, texts, signs and symbols is analyzed. Furthermore, the ways the invasion of place by the system of signs and images and the proliferation of themes and simulations which prevail as the tools to transform the“place”as the“spectacle”are put into question. Ultimately, the current spatial productions, most of which are based on themes and simulations to constitute the spectacle, are discussed with reference to the actual environments of“placelessness”and“non-place”.