Geleneksel gazeteciliğin çevrimiçi gazeteciliğin bir sonucu olarak dönüşümü
Transformation of traditional journalism against online journalism
  1. Tez No: 383523
  2. Yazar: HÜSEYİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geleneksel gazetecilik çevrimiçi gazeteciliğin bir sonucu olarak dönüşmektedir. Bu dönüşümü tetikleyen en önemli etken yeni medya teknolojileridir. Okuyucular artık kullanıcılar olmuşlardır. Bu durum geleneksel gazetelerin yapısını da bozmaktadır. Çevrimiçi gazeteler okuyucularına sayı olarak daha çok haber verebilmektedir. Geleneksel gazete editörleri de bu durum nedeniyle habercilerini nitelik yönüyle değil, nicelik yönüyle değerlendirmektedir. Geleneksel gazetenin çevrimiçi gazeteler sonucu yaşamış olduğu bütün yapısal bozulmaları düzeltmek içinse, QR kod teknolojisi kullanılmalıdır. QR kod teknolojisiyle, geleneksel gazeteler dijital bir yapıya bürünecektir. Bu nedenle geleneksel gazeteler QR kod teknolojisini mutlaka kullanmaya ve okuyucularına anlatmaya başlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Traditional journalism is transformed as a result of online journalism. The most important factor that triggers this transformation is new media technologies. Readers have been become users with new media technologies. This situation distorts the structure of the traditional newspaper. Online newspapers are able to provide more information to the readers. Traditional newspaper editors are now looking at the number of news they get because of online newspapers. They are no longor interested in the quality of news content. QR code technology must be used to solve all these structural distortions of traditional newspapers. Traditional newspapers will become a digital structure with QR code technology because QR code technology gives newspapers the opportunity to use new media technologies. Therefore, traditional newspapers should begin to tell their readers how to use QR code technology.