Ahmet Midhat Efendi'nin romanlarında edebiyat coğrafyası: Karadeniz ve çevresi
Géo-literary in Ahmet Midhat Efendi's novel: Black Sea and its environment
- Tez No: 383546
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMEL KEFELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Çalışmamızda edebiyat-coğrafya/coğrafya-insan bağlamından hareket edilerek coğrafya merkezli bir okumayla Ahmet Midhat Efendi'nin“fikirlerini uygulama/yerleştirme alanı”olarak coğrafyayı nasıl kullandığının ve“hayal edilen, tasarlanan”,“yaşanılan”ve“algılanan”coğrafyalarla fikirleri arasındaki ilişkinin tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, yazarın fikirlerinin coğrafya ve mekân ile nasıl beslendiğinin ve kendisine esin kaynağı olan edebiyat-coğrafya ilişkisinin ortaya konması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
İn our study, based on the literature-geography/geography-human context, it is aimed that Ahmet Midhat Efendi how to use geography as a practise/location area while expressing his ideas and the relationship between“imagined, designed”,“living and percieved”places and his ideas has been determined and evaluated at the result of geography centered reading. The study has importance in terms of geography's effect in the author's ideas and revealing the relationship between literature and geography.