Deneysel yüksek yağlı beslenme modelinde kurkumin ve kapsaisin uygulamasının karaciğer yağlanması üzerine etkileri
The effects of curcumin and capsaicin supplementations on liver fat accumulation in high fat feeding model
  1. Tez No: 384347
  2. Yazar: MUHAMMED SEYİTHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖNER-İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yüksek yağ içerikli beslenmeye bağlı görülen karaciğer yağlanması ile birçok transkripsiyon faktörünün aktive veya inhibe olduğu gösterilmiştir. Zerdeçal baharatının aktif maddesi olan kurkumin ve acı kırmızı biberin aktif bileşeni olan kapsaisin uygulamalarının AMP ile aktifleşen protein kinaz (AMPK) aktivasyonu ile karaciğer lipit birikimini ve inflamasyonu azaltabileceği düşünülmüş; ancak etki mekanizmaları henüz tam belirlenememiştir. Bu çalışmada amacımız, yüksek yağlı diyetle deneysel yağlı karaciğer oluşturulmuş sıçanlarda, kurkumin ve kapsaisinin karaciğer lipit birikimi ile AMPK ve fetuin-A ekspresyonları üzerine etkisini incelemek ve bunların serum adipokin düzeyleri ile etkileşimini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Sprague-Dawley erkek sıçanlar 5 gruba ayrılarak (n=8/grup) 16 hafta boyunca beslendi. Birinci gruba normal diyet, ikinci gruba kalorisinin % 60' ının yağdan karşılandığı yağlı diyet (YYD), diğer gruplara YYD' e karıştırılmış kurkumin (KUR; 1.5 g/ kg) ve/veya kapsaisin (KAP; 0.15 g/kg) verildi. Süre bitiminde hayvanlar sakrifiye edilerek, karaciğer dokusunda AMPK, p-AMPK ve fetuin-A ekspresyonları western blot yöntemi ile, doku trigliserit (TG) ve total kolesterol (TK) düzeyleri kolorimetrik yöntem ile, serumda fetuin-A, insülin, leptin ve adiponektin düzeyleri ise ticari ELİSA kitler ile ölçüldü. Diğer serum parametreleri otoanalizörde çalışıldı. Bulgular: YYD uygulaması, karaciğerde TG ve TK düzeyleri ile fetuin-A ekspresyonunu, serumda fetuin-A, leptin ve insülin düzeylerini artırdı. Karaciğerde AMPK ve p-AMPK ekspresyonu ile serum adiponektin düzeyini, lipit ve karbonhidrat profilini ise etkilemedi. Histolojik bulgularımız YYD ile karaciğerde lipit birikimi oluştuğunu açıkça gösterdi. KUR ve KAP uygulaması karaciğer lipit depolanımını, kilo alımını, iştahı ve leptin düzeyini azaltırken insülin düzeylerini etkilemedi. Histolojik bulgularımıza göre de karaciğer yağlanmasına bağlı vakuolizasyon ve dejenerasyon KUR ve KAP' in ayrı ayrı uygulanması ile azaldı ve bu etki birlikte uygulama ile daha belirgindi. Karaciğerde fetuin-A ekspresyonu ise sadece KUR uygulaması ile anlamlı düzeyde azaldı. Sonuç: Sonuç olarak, KUR ve KAP ın, özellikle birlikte kullanımı YYD ile beslenen sıçanlarda karaciğer yağlanmasını azalttı. Bu etkide; AMPK ve p-AMPK dışında başka yolakların etkili olabileceği düşünüldü. Karaciğerde fetuin-A ekspresyonundaki baskılanmanın ise özellikle KUR etkisine duyarlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Title: The effects of curcumin and capsaicin supplementations on liver fat accumulation in high fat feeding model Aim: Many transcription factors have been observed to be activated or inhibited along with fatty liver generated by high fat diets (HFD). Curcumin, active component of turmeric and capsaicin, active component of red pepper are known to reduce hepatic fat accumulation and inflammation by activation of AMP-activated kinase (AMPK) , although the molecular mechanisms underlying these actions are not clear. The aim of this study is to investigate the effects of curcumin and capsaicin on hepatic fat accumulation, AMPK and fetuin-A expressions in rats fed HFD and to evaluate their interactions with serum adipokine levels. Materials and Methods: Male Sprague-Dawley rats were divided to five groups (n=8/group). Rats received control diet, HFD (60% of total calories from fat), HFD containing capsaicin (0.15 g/kg) and/or curcumin (1.5 g/kg) for 16 weeks. At the end of the experiment, hepatic AMPK, p-AMPK and fetuin-A expressions were determined with western blotting method, liver triglycerides (TG), total cholesterol (TC) levels were measured with colorimetric methods and serum fetuin-A, insulin, leptin and adiponectin levels were detected using commercial ELISA kits. Serum biochemical parameters were measured by an autoanalyser. Results: Although no changes were observed in AMPK and p-AMPK expressions, serum adiponectin levels and lipid and carbohydrate profiles, hepatic TG and TC levels, fetuin-A expression and serum fetuin-A, leptin and insulin levels were found increased by HFD. Our histological findings clearly showed hepatic lipid accumulation due HFD. Curcumin and capsaicin treatments significantly reduced hepatic fat accumulation, body weight gain, appetite and leptin levels; but insulin levels were not influenced. Histologic examination showed suppressed development of hepatic fat vacuolization and fatty degeneration by curcumin and capsaicin treatments, which was more evident by the simultaneous treatment of curcumin and capsaicin. Liver fetuin-A expression decreased significantly by curcumin treatment only. Conclusion: These findings suggested that simultaneous treatment of curcumin and capsaicin attenuated hepatic fat accumulation in HFD fed rats. It seems that underlying mechanisms are not through AMPK and p-AMPK actions. The suppression of hepatic fetuin-A expression is observed to be especially sensitive to curcumin.