Hemşirelik öğrencilerine verilen eleştirel düşünme eğitiminin problem çözme becerisi üzerine etkisi
The effect of critical thinking education on the problem solving skills of nursing students
- Tez No: 384485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hemşirelik Öğrencilerine Verilen Eleştirel Düşünme Eğitiminin Problem Çözme Becerisi Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışma hemşirelik öğrencilerine verilen eleştirel düşünme eğitiminin problem çözme becerisi üzerine etkisinin incelemek amacı ile yapıldı Materyal ve Metot: Bu çalışma, 44?ü eğitim grubu, 49?u kontrol grubu olmak üzere toplam 93 hemşirelik birinci sınıf öğrencisi ile yürütüldü. Gruplara 12 haftalık eleştirel düşünme eğitimi öncesi ve sonrası ?Kalifornia eleştirel düşünme eğilim ölçeği? ve ?Problem çözme envanteri? uygulandı. Bulgular: Eleştirel düşünme ön test puan ortalaması 253.61 olan eğitim grubunun eğitim sonrası puan ortalaması 268.72 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Critical Thinking Education on the Problem Solving Skills of Nursing Students Aim: This study has been conducted with a view to analyze the effect of critical thinking education provided to the students of nursing, on their problem solving skills. Materials and Method: This study was carried out by totally 93 first year students in nursing, where 44 were education group and 49 were control group. ?California critical thinking disposition scale? and ?Problem solving inventory? were applied to the groups before and after 12 weeks of critical thinking education. Results: Average point of the education group was determined as 268.72 after education, whose critical thinking preliminary test average point was 253.61.