Noise monitoring and control at the E,L,I Soma coal region in Eynez mine
- Tez No: 38494
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABİT GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
0ZBT Bu teşde, yeraltı madencilik ekipmanlarının oluşturduğu gürültü ile ilgili olarak yapılan teorik ve pratik sonuçları sunulmuştur Yer altı madenciliğinde kullanılan belli, başlı makinaların tipik gürültü seviyeleri ile birlikte bu makinaların yakınında çalışan veya maki neyi kullanan madencilerin maruz kaldığı gürültü seviyeleri de su nulmuştur. Gürültünün, insanlar üzerindeki etkileri ve gürültü kont rolünün genel prensipleri açıklanmıştır. Bu prensiplerin kişisel araç v® diğer kullanılan makinalar üzerinde yapılan değişikliklerin uygulamaları şekillerle birlikte açıklanmıştır. Eynez ocağında gü rültü kontrolü için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis has been presented results of teoric and practic sur vey of underground mining equipments which produce noise level. Typ ical noise levels are presented for the major machine types used in underground mines » along with measurements of the noise overexpo sure of miners who operate or work near these machines = Effects of noise on people and general principles of noise control are ex plained and the application of these principles is illustrated in the description of modifications made to the personal vehicle and using other machines. Recommendations are given for noise control in Eynez mine.