Computer aided analysis and investigation of correlations of the dynamic penetration test results
Dinamik penetrasyon test sonuçlarından elde edilen kolerasyonların sunumu ve bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 38511
  2. Yazar: MUSTAFA ŞALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET DİNAMİK PENETRASYON TEST SONUÇLARINDAN ELDE EDİLEN KORELASYONLARIN SUNUMU VE BİLGİSAYAR DESTEKLİ ANALİZİ ŞALLI Mustafa Yüksek Lisans Tezi, İnş Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Arif Şengün KAYALAR, Ph.D. 1995 İZMİR Arazi deney bulguları geoteknik açıdan kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilebilen dinamik sondalama (DP), sade bir ekipman ile basitçe ve kesintisiz yapılabilme avantajlarına rağmen Türkiye'de halen çok sınırlı olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada, dinamik sondalama ekipmanı tanıtılmakta; deney yöntemi, ölçme, bulguların takdimi ve kantitatif değerlendirmesi açısından literatürde mevcut bazı korelasyonlar açıklanmaktadır. Ayrıca dinamik penetrasyon deneyi bulgularım değerlendirmek amacı ile hazırlanmış olan bir bilgisayar programı da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED ANALYSIS AND INVESTIGATION OF CORRELATIONS OF THE DYNAMIC PENETRATION TEST RESULTS. ŞALLI Mustafa M. Sc. in Civil Eng. Supervisor: Arif Şengün KAYALAR, Ph.D. 1995 İZMİR In-situ test results of dynamic probing (DP) can be evaluated both qualitatively and quantitatively. This method of in-situ soil testing has a vary limited application in Turkey, although it has the advantages of easy and, continuous application with a simple equipment. In this study, a brief presentation of dynamic penetration equipment is given, method of testing, measurement, presentation of results and existing correlations in the literature are explained. A computer program prepared by author for the presentation and evaluation of the results of dynamic probing is also given.