İnferior miyokard enfarktüslü hastalarda sağ ventrikül fonksiyonlarının iki boyutlu ekokardiyografi ve speckle tracking görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the RV by speckle tarcking echocardiography in inferior myocardial infarction patients
- Tez No: 385186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT TİGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde başarılı primer perkütan girişimin uygulandığı merkezlerde enfarktüs komplikasyonlarını görme sıklığı oldukça azalmışdır. Ancak, İnferior miyokart enfarktüsünün bir komplikasyonu olarak kabul edilen RV enfarktüsü eklendiği klinik tablonun daha ciddi seyretmesine neden olmaktadır. Primer PKG ve optimal tedaviye rağmen RV disfonksiyonu bulunan yüksek riskli hastaların yakın klinik takibi, gerektiğinde pozitif inotrop desteği ve agresif medikal veya girişimsel tedavileri ile hastane içi mortalitelerinde azalma sağlanabilir. Çalışmamıza inferior miyokart infarktüslü (MI) ile acile başvuran 81 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalarda primer PKG ve optimal medikal tedaviye rağmen persiste eden RV ve LV disfonksiyonun, hastane içi mortalite ve morbiditeyi predikte ettiği saptanmış olup, RV ve LV disfonksiyonunun tespitinde kullandığımız iki boyutlu ekokardiyografi ve speckle tracking incelemenin yakın takip gereken yüksek riskli hastaların saptanmasında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda tüm hastaların RV ve LV fonksiyonlarını değerlendirmek için TAPSE ve RV-S gibi konvansiyonel ekokardiyografik parametrelerin yanı sıra speckle tracking ekokardiyografik inceleme ile global longitudinal strain değerleri incelenmiştir. Hastane içi kardiyovasküler nedenlere bağlı ölen hastaların, elektiriksel veya klinik olarak RV tutulumu olan hastaların TAPSE, RV-S ve hem RV hem de LV global strain değerlerinde belirgin düşüklük saptanmıştır. Çalışmamızda yapmış olduğumuz ROC analizleri sonucunda RV global longitudinal strain değerinin -%14 veya altında olmasının hastane içi kardiyovasküler mortaliteyi %89 sensitivite ve %62.5 spesifisite ile öngördüğü, benzer olarak LV global longitudinal strain değerininde -%13 veya altında olmasının %66.7 sensitivite ve %86.1 spesifisite ile öngördüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the complications of acute myocardial infaction are decreased by percutaneous coronary intervention. However, right ventricular infarction still is an important problem for inferior myocardial infaction patients. The patients who have right ventricular dysfunction in spite of primary percutaneous coronary intervention and optimal medical therapy have high rate of hospital mortality. No matter how, their hospital mortality incedence can be decrease by total myovascular revascularization, agressive medical therapy and also treatment with positive inotrop agents. 81 patients who have acute inferior myocardial infaction were included in the study. The evaluation of right and left ventricular dysfunction were made by two dimensional echocardiography and speckle tracking. We found that there has been a correlation between right and left ventricular function and hospital mortality. The values of TAPSE, RV-S, right and left ventricular global longitudinal strain lower in tha patient who have ST elevation in their right precordial dervations and have clinical signs of the right ventricular myocardial infarction. According to multivariate regression analysis, we showed that right ventricular global longitudinal strain with a cut-off value ≤-14% can predict the development of hospital mortality with a sensitivity of 89% and specificity of 62.5% and also left ventricular global longitudinal strain with a cut-off value ≤-13% can predict the development of hospital mortality with a sensitivity of 66.7% and specificity of 86.1%.