Seçilmiş siyasi metinler bağlamında Ahter gazetesi ve İran Meşrutiyet Dönemine etkisi
In the context of political text of selected newspapers Ahter and term effect on the legitimacy of Iran
- Tez No: 385376
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SEYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
19.Yy'da İran'da gerçekleşen Meşrutiyet devriminde birçok faktör etkili olmuştur, İran aydınları tarafından yurtdışında yayınlanan özel gazeteler bu faktörler içinde önemli sayılmaktadır. Gazeteler iletişim aracı olarak, sosyal hayatın akışı içinde halkı belli bir hareket için organize edebilirler ayrıca İran aydınları tarafından yurt dışında yayınlanan ve İran halkını Meşrutiyet hareketi için organize eden önemli gazetelerden biri ise İstanbul'da yayınlanan Ahter gazetesidir. Bu çalışmanın birinci bölümü Ahter gazetesinin yayınlandığı dönemde İran'ın siyasi durumunu anlatmaktadır. Bu dönemin siyasi durumunu incelemekle ve ülkede olan sorunları açıklamakla Ahter gazetesini ıslahatçı bir gazete olarak yurtdışında hangi amaçla çalıştığı açıklanır. Tezin ikinci bölümünde ise Ahter gazetesinin Osmanlı imparatorluğunda yayınlandığı için bu imparatorluğun siyasi durumunu açıklamaktadır. Osmanlıda olan gelişmeler ve ıslahat Ahter gazetesinde yansıtılarak İran halkıyla devletinin aydınlaşmasında ve İran'da da yenilikler ve Meşrutiyetin yapılmasında etkili olmuştur. Tezin üçüncü bölümünde Ahter gazetesinin İstanbul'da yayımlanma nedeni, şekil özellikleri ve değerli yazarları hakkında bilgi vermektedir. Bu bölümün devamında Ahter ve diğer Farsça gazetelerin İran dışında özelliklede İstanbul'da yayınlanmalarının nedenini incelemektedir. İstanbul, İran'a göre gazetecilere daha huzurlu ve özgür bir alan sağladığı için dönemin önemli Farsça gazeteleri İstanbul'da yayımlanmayı tercih eder bu gazeteler vasıta olarak batı ve Osmanlı imparatorluğundaki gelişmelerin İran'a transfer olmasına sebep olmuştur. Dördüncü bölüm Osmanlı devletinin İran Meşrutiyetinde nasıl etkin olduğunu anlatmaktadır. Bu bölüm, İran Meşrutiyetinin nasıl başladığını ve etkilendiği faktörlerden en önemlilerini tartışmaktadır. Beşinci bölümde ise Ahter gazetesinde yayımlanan kanun, özgürlük, iktisat ve yollar konusunda makalelerden bahsedip Ahter'in bu konular hakkındaki görüşünü incelemektedir. Adı geçen konular İran Meşrutiyetçilerinin önemli amaçlarındandır. Altıncı ve son bölüm Ahter gazetesinden seçilmiş metinler bibliyografyasıdır, tezde bahsedilen konuların çoğu bu bibliyografyadan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Iranian Constitutional Revolution in the 19th century, is influenced by many factors. private newspapers published abroad by Iranian intellectuals are important factors that affect the İraniyan legitimacy of revolution. Newspapers as a communication tool can organize the people for the kinetic properties. One of the major newspapers organized Iranian for the Constitutional Revolution of İran, is the“Ahter”The newspaper published in Istanbul by Iranian intellectuals. The first part of this study, Describes the political situation in Iran at the time of publication of the“Ahter”newspaper. when we examine the political situation During this period the reformer is“Ahter”newspaper described. In the second part of the thesis, for the“Ahter”newspaper is published in the Ottoman Empire, describes the political situation of the this Empire. The developments and reforms in the Ottoman Empire reflected in the“Ahter”newspaper To enlighten the people and government of Iran, so that was effective to the Iranian Constitutional Revolution. The third part of the thesis, Gives information about, publishing an“Ahter”newspaper in Istanbul, Structure features and“Ahter”Newspaper writers. In the remainder of this section Gives information about cause of“Ahter”and the other persian newspaper published in Istanbul. Istanbul, compare with iran,is a place that provides more free spaces and peaceful era which is prefered by leading İranian journalists at the period to publish. By means of these newspapers published in İstanbul the developments in the West and the Ottoman Empire transfered to Iran. The fourth part of this paper describes how affective the Ottoman Empire in the Iranian Constitution. This section contained description of the begining of Iranian Constitution also discussed important factors that affected it. In the fifth chapter examined the way of“Ahter”newspaper published in the law, freedom and articles on economics and opinions about these issues. The topics mentioned above is the important aims of the Constitutionalists issues in Iran. The sixth and final chapter is a bibliography of selected texts from newspapers“Ahter”, many of the issues mentioned in this thesis are taken from bibliographies.