Bakır sülfat uygulanan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum,1792)'nda bazı immun ve antioksidan parametrelere Spirulina'nın etkisinin araştırılması
Investigation on the effects of Spirulina on some immun and antioxidant system parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum,1792) exposed to copper sulfate
  1. Tez No: 386159
  2. Yazar: HACI BAYRAM GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM SAĞLAM, PROF. DR. SEVAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tıbbi bitkiler veya bitki ekstraktlarının balık hastalıklarının kontrolü için kullanımı yeni bir akım olarak düşünülebilir, antibiyotik direnç problemlerinin üstesinden gelinebilir ve antibiyotiklerin kullanımındaki aynı sonuçlar elde edilebilir. Bu çalışmada gökkuşağı alabalığında antioksidan ve immun sistem üzerine spirulinanın etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada; ortalama 99,20 g ± 9,71 g (89-120 g) olan yaklaşık 1500 adet gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kullanıldı. Balıklara toksisite testleriyle belirlenen sublethal dozda (0,2 mg/ml) bakır sülfat 21 gün boyunca banyo şeklinde uygulandı. Bu balıklara hem oral yolla (200-400-800 mg/kg yem) hem de enjeksiyon yoluyla (200-400-800 mg/kg balık) saf halde spirulina verildi. Balıklardan kan ve doku örnekleri alınarak bazı immunolojik (kan glikozu, hemoglobin miktarı, nötrofillerin toplam oksidatif radikal üretimi (NBT) aktivitesi, seruloplazmin seviyesi, toplam plazma proteini ve toplam immunoglobulin düzeyleri) ve antioksidan parametrelere (Malondialdehit düzeyleri, Süperoksit Dismutaz, Katalaz ve Glutatyon S-Transferaz aktiviteleri) bakıldı. Yapılan çalışma sonucunda sublethal dozda bakır sülfata maruz bırakılarak stres oluşturularak spirulina uygulanan balıklarda immun sistemin bazı parametrelerinin önemli ölçüde değiştirdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Using medicinal plants or plant extracts can be considered as a novel trend for control of fish diseases and hoping to achieve the same results as in the use of antibiotics and to overcome the problem of antibiotic resistance. The aim of this study is mainly focused to evaluate of effect of spirulina on antioxidant and immune system of rainbow trout. In this study; with average 99.20 g ± 9.71 g (89-120 g) weigth about 1500 rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were used. Sublethal dose (0.2 mg / ml) of copper sulfate determined by toxicity test was applied to the fish with bath for 21 days. Pure spirulina was practiced to the fish with both orally (200-400-800 mg/ kg feed) and by injection (200-400-800 mg/ kg fish). Some immunological (blood glucose, hemoglobin, nitroblue tetrazolium (NBT) activity, ceruloplasmin, total plasma protein, total immunoglobulin) and antioxidant system parameters (MDA, catalase, superoxide dismutase, glutathione S-transferase) were examined from blood and tissue samples.