Bor oksitten mekanokimyasal sentez yöntemi ile indirgenmiş bor ürünlerinin üretimi
Production of reduced boron products from boron oxide by using mechanochemical synthesis method
- Tez No: 386338
 - Danışmanlar: PROF. DR. TANER TOĞRUL, PROF. DR. METİN GÜRÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bor oksitten yola çıkarak katma değeri yüksek olan bor uç ürünlerinden elementel borun mekanokimyasal ve gaz ile indirgeme metotları çerçevesinde sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Mekanokimyasal sentez ile indirgeme metodunda yüksek enerjili bilyalı değirmen kullanılmıştır. Farklı öğütme sürelerinde ve farklı tepkime oranlarında bor oksit ve magnezyum inert atmosferde öğütülmüştür. 1:3,3 toz bilya ağırlık oranında ve 600 dakika boyunca öğütülmüş olan toza yapılan saflaştırma işlemlerinden sonra, XRD ve EDS sonuçlarına göre elementel borun oluştuğu gözlenmiştir. Karbon monoksit ile indirgeme metodu kesikli sistemde gerçekleştirilmiştir. Reaksiyonun uygun koşullarını belirlemek için farklı sıcaklık ve CO/B2O3 mol oranlarında çalışılmıştır. Kesikli sistem için yapılan termodinamik hesaplamalar sonucunda deney parametreleri olarak reaksiyon sıcaklığı 140-210°C arasında ve katı gaz mol oranları (CO/B2O3) 3/1 ve 2/1 olarak seçilirken reaksiyon süresi 3 saat olarak belirlenmiştir. Bor oksit indirgemesi 10 bar basınçta karbon monoksit gazı ile yapılmıştır. Reaksiyon için en uygun sıcaklık ve CO/B2O3 mol oranları şartları belirlendikten sonra karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Sistemde elde edilen tozdaki bor tayini XRD ve FT-IR ile belirlenmiştir. Morfolojik yapıyı gözlemlemek için SEM analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study starting from boron oxide the synthesis and characterization of high valuable boron-end products such as elemental boron were carried out by using mechanochemical and reduction with gases methods. High-energy ball mill is used for the synthesis of elemental boron by mechanochemical synthesis method. At different grinding times and different rates of reaction of boron oxide and magnesium was ground at inert atmosphere. After purification of the powder which is milled with 1:3,3 powder to ball weight ratio and during 600 minutes, elemental boron was formed according to the results of XRD and EDS analysis. Reduction with carbon monoxide method was performed in batch system. To determine the most suitable conditions of the reaction different temperatures and different CO/B2O3 mol ratio parameters has been studied. As a result of thermodynamic calculations for experimental parameters reaction temperature is selected as 140-210°C. CO/B2O3 mol ratio has been studied as 3/1 and 2/1 for a batch system. Boron oxide reduction was performed by carbon monoxide gas at a pressure of 10 bar. After the most suitable temperature and mol ratio conditions for batch system was identified characterization of the product has been carried out. Boron powder obtained batch system was determined by XRD and FT-IR analysis. SEM analysis was performed to observe morphological structure.