İşlenmiş tarım ürünlerinde pazarlama iletişimi: Çukurova Bölgesi örneği
Marketing communications in processed agricultural products: A case study on Çukurova Region
  1. Tez No: 387295
  2. Yazar: NERMİN BAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada, Çukurova Bölgesi'nde gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin pazarlama iletişimi araçlarını hangi düzeyde kullandıkları ve pazarlama iletişimi araçları kullanımı ile işletme performansı arasında ilişki olup olmadığı ve tüketicilerin gıda ürünlerini satın alırken pazarlama iletişimi araçlarından etkilenme düzeylerinin çeşitli yönleriyle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Adana ve Mersin illerinde süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ile meyve suyu sektöründe faaliyet gösteren 92 işletme ve örnekleme ile belirlenen Adana ili kentsel kesimde yaşayan 400 hane ile anket çalışması yapılmıştır. İşletmelerle yapılan anket çalışması sonucunda; işletmelerin büyük oranda pazarlama iletişimi kavramından haberdar olmadığı ve pazarlama iletişimi programlarını uygulamadıklarını belirtmelerine rağmen; satışları artırmak, stokları azaltmak gibi nedenlerle pazarlama iletişimi araçlarını kullandıkları belirlenmiştir. İşletmeler tarafından en fazla kullanılan araçlar kişisel satış, doğrudan satış, satış promosyonları ve reklamdır. Ayrıca, yapılan analizler sonucunda işletmelerin pazarlama iletişimi araçları kullanımı ile marka ve pazar performansı arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Tüketicilerle yapılan anket çalışması sonucunda; tüketicilerin gıda ürünlerini satın alırken ve kullandıkları markayı değiştirme konusunda pazarlama iletişimi araçlarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Tüketiciler ağırlıklı olarak market içerisinde karar verdikleri ürünleri satın almaktadır. Karar vermedeki en büyük unsurlar da reklam ve promosyonlar ile ürünün içeriğinin doğallığı olmaktadır. Ayrıca farklı cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyine sahip tüketicilerin farklı gıda ürünlerini satın alırken pazarlama iletişimi araçlarına karşı tutumları arasında farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine which level marketing communicating tools the businesses operating in the food industry in Çukurova Region use and whether there is a relationship between business performance and the usage of marketing communication tools and the level consumers are affected by the marketing communication tools. For this purpose a survey was conducted with 92 enterprises in Adana and Mersin which operate in milk and dairy products, meat and meat products, fruit juice industry and 400 households living in Adana provinces determined by sampling. As a result of the survey with enterprises; it was determined that they used the marketing communication tools to increase sales, reduce inventory and so on, even though they aren't mostly aware of the concept of marketing communications and they indicate that they don't practice marketing communication programs. The mostly used tools by the enterprises are personal sales, direct marketing, sales promotions and advertisement. Also, as a result of the analysis, a correlation is determined between the enterprises' usage of marketing communication tools and brand and market performance. As a result of the survey with consumers, it is determined that the sales promotions are the most effective marketing communication tool when buying food products and changing the brand they use. When the consumers mainly buy food products they buy products which they decide in the market. In this case, advertisement, promotion and how natural the content of the product is the most important factors. Also it was determined that while buying different food products, consumers which have different gender, age, education and income levels, have different attitudes to marketing communication tools.