Evaluation of aircraft leasing strategies: A case study
Fi̇nansal uçak ki̇ralama si̇stemleri̇ni̇n karşilaştirilmasi ve vaka anali̇zi̇ çalişmasi
  1. Tez No: 387311
  2. Yazar: FATİH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz havayolu şirketleri ve endüstriyel firmalar ekonomik krizleri önlemek ve yaşanması muhtemel finansal krizleri en az'a indirgemek için leasing kullanmaktadırlar. Bu çalışmamızda, farklı operasyonel şartlar altında en uygun leasing modelini belirlemek için optimum yöntem geliştirilmiştir. Özellikle, çalışmamızda A 320 model uçak kullanılmıştır. İncelenen vaka çalışmasında örnek olarak incelenen uçak çeşidi için finansal ve operasyonel leasing çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is clear that airline companies offering new technology as well as old industries are seeking a new life in order to escape from economic crises by leasing. In this study, we developed a method to determine the leasing scheme under different operating conditions. Specifically, the leasing options such as financial leasing and Operational leasing methods are considered for a new A 320 model aircraft. Based on the operating characteristics of this model, we studied the effective parameters that make a leasing option better than the others. This scheme is a general framework which can be utilized for any type of aircraft model.