Synthesis and characterization of epoxidized soybean oil / diisocyanate thermoset polymers
Epokside soya yağı - diizosiyanat bazlı termoset polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 387417
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Epokside Soya Yağı ve çeşitli diizosiyanatlar, metilen difenil diizosiyanat (MDI), toluen diizosiyanat (TDI), izoforon diizosiyanat (IPDI) kullanılarak bitkisel yağ bazlı yeni termoset polimerler sentezlenmiştir. Polimerlerin karakterizasyonu FTIR spektroskopi kullanılarak yapılmıştır. Karakterizasyonu genişletmek için Epokside Soya Yağı ve fenil izosiyanat ile sentezlenen model bileşikler vasıtasıyla 1H NMR ve 13 C NMR kullanılmıştır. Polimerlerin sentezi bazik katalist 1,4 - Diazabisiklo (2,2,2) oktan ve asidik katalist antimon triklorür eşliğinde yapılmıştır. Sonuçlar Epokside Soya Yağı ve diizosiyanat reaksiyonu ortamında elde edilen ürünlerde oksazolidinon, üretan, izosiyanurat, üre, biüret, allofanat gruplarının bulunduğunu göstermiştir. Polimerlerin mekanik özellikleri, termal gravimetrik analiz (TGA), çözücüde şişme, basma-kırılma ve yüzey sertliği yöntemleri ile incelenmiştir. İzosiyanurat, biüret ve allofanat grupları sayesinde çapraz bağ yoğunluğunun artması ve 5 halkalı oksazolidinon gruplarının polimerlere sertlik sağlaması sayesinde, bu projede sentezlenen bitkisel yağ bazlı polimerlerin mekanik özellikleri, ticari polimerlerle kıyaslanabilir hale gelmiştir. Bir örnek için yapılan süzdürme testi ile polimerizasyon veriminin 97 % olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, novel vegetable oil based thermoset polymers were synthesized from Epoxidized Soybean Oil (ESO) with several diisocyanates, methylene diphenyl diisocyanate (MDI), toluene diisocyanate (TDI), isophorone diisocyanate (IPDI). The characterization of polymers was done with FTIR spectroscopy. Enhancement of the chemical characterization was done with model compounds synthesized with ESO and phenyl isocyanate by 1H NMR and 13C NMR. Synthesis of polymers and model compounds were conducted in the presence of basic catalyst 1,4diazabicyclo [2.2.2] octane (DABCO) and acidic catalyst Antimony(III) chloride (SbCl3). Results showed that oxazolidone, urethane, isocyanurate, urea, biuret and allophonate groups were obtained varying amounts depending on the reaction conditions. Mechanical properties of polymers were analyzed with TGA (Thermogravimetric Analysis), swelling, compression and surface hardness tests. Thanks to the isocyanurate, biuret and allophonate groups, crosslink density of polymers are high and 5-membered oxazolidone rings gave rigidity to polymers that provide the comparable mechanical properties with commercial polymers. Compression strength 55 MPa for MDI polymers, compression modulus was 308 MPa and surface hardness was 70 shore D units.For one sample, leaching test was done and shows 97 % yield for polymerization was obtained.