Recoding the nautical archaeology: Virtual museum of underwater cultural heritage
Denizel arkeolojiyi yeniden kodlama: Su altı kültür mirası sanal müzesi
- Tez No: 387916
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sualtı kültür mirasının korunması, denizel arkeoloji verilerine ulaşılabilirliğin yanı sıra analiz, görselleştirme ve iletişim araçlarına da sahip olmayı gerektirir. Türkiye'de son yüzyılda çok sayıda arkeolojik kazı ve yüzey araştırması yapılmış olmasına rağmen, denizel arkeolojiye entegre edilmiş halka açık bir bilişim sistemi yoktur. Bu tezde, sualtı kültür mirası sanal müzesinin çerçevesi ortaya konulmaktadır. Toplama, koruma, araştırma, görselleştirme ve sergi uygulamalarını içeren sanal müze, sualtı kültür mirasının korunmasında yeni olanaklar sağlar.Bu tezde, 2007-2010 yıllarında Türkiye'nin Kaş kıyı kesiminde yapılan yüzey araştırmalarında toplanan verilerden yola çıkılarak internet temelli bilişim sistemi, sanal müze önerisi ortaya koymak üzere geliştirilmiştir. Çeşitli meslek gruplarından dalıcılar, yerinde koruma yöntemi ile görsel, coğrafi ve tasviri veriyi yapısal veriformları kullanarak topladılar. Tahribatsız koruma yöntemleriyle, ilgili tüm kullanıcıların katkılarıyla, işbirliğine dayanan bir bilişim sistemi ve veri toplama yöntemi geliştirilmiştir. Mevcut olarak sistem 600'dan fazla buluntunun eskiz, ölçüm, çizim ve fotoğraf bilgisini içermektedir. Google Maps bağlantılı veritabanı, sanal müze oluşturma yolunda ilk teknolojik aşamaları ortaya koymaktadır.Sistem kullanıcıları, bilginin analizi, görselleştirme ve iletişimi, yani müzeleştirilmesi sürecine, açık kaynak kodlu programlar yardımıyla katıldılar. Bu temel aşamalar, veri analizi ve görsel kayıt yöntemleriyle verinin otomasyonu, bilginin görselleştilmesi ve son aşama olarak bilgi birikiminin iletim metodlarını anlatmaktadır. Özdevinimli, çevreleyici ve etkileşimli araçlar ile çağ ötesi kavramsal tasarım, sadece sualtı kültür mirası sanal müzesini değil, sualtı arkeolojisini de yeniden tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The preservation of underwater cultural heritage requires the availability and access to data produced by nautical archaeology alongside tools for analysis, visualization and communication. Although numerous archaeological surveys and excavations have been carried out in the past decades in Turkey, there is no publicly available information system integrated to nautical archaeology. This dissertation proposes a framework of a virtual museum of underwater cultural heritage (VM). VM incorporates the practices of collection, preservation, research, visualization and exhibit, thus offers new approaches to the preservation of cultural heritage.In this dissertation, a web-based information system has been developed for a model of virtual museum using the data collected during underwater surveys conducted on the coastal region of Kaş, Turkey in 2007-2010. Divers from a variety of professional backgrounds followed the practice of in situ preservation, collecting visual, geographical and descriptive data using structured datasheets. Through the analysis of these non- destructive methods, an information system and a data collection methodology are developed aiming the contribution of all interested parties in a collaborative manner. The system currently contains information on c.600 finds in the form of sketches, measurements, drawings, photographs of finds. Combined with Google Maps, the database illustrates the initial technological steps towards the development of a virtual museum.Divers, archaeologists and other interested users of this information system participate in the musealization of information through separately applied analysis, visualization and communication tools by open software programs. These initial steps demonstrate the methods for the automation of data analysis and visual documentation, the visualization of information and the communication of this knowledge. Futuristic concepts of automated, immersive and interactive design redefine the virtual museum of underwater cultural heritage as well as offer different approaches to the discipline of nautical archaeology.