İbn Huzeyme'nin Kitâbu't-Tevhîd adlı eseri ve hadis ilmi açısından değeri
- Tez No: 388993
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 526
Özet
İbn Huzeyme Kitâbu't-tevhîd ve isbâtı sıfâtı'r-Rabb azze ve celle (Tevhîd ve Allah azze ve celle'nin sıfatlarını ispat kitabı) adlı eserinde İslam akâidinin önemli konuları olan Allah'ın sıfatları (sıfâtullah), Allah'ın ahirette görülebilmesi (ru'yet), şefaat, iman-amel ilişkisi, kabir hayatı gibi konuları ele almakta, ehl-i bid'at gruplarına karşı ehl-i sünnet'in görüşünü ispat etmeye çalışmaktadır. Müellif, bu amaçla eserine aldığı hadislerin sahîh-sâbit rivayetler olduklarını iddia etmekte, zayıf ve munkatı' cinsinden hadislere yer vermediğini söylemektedir. Bu çalışma, İbn Huzeyme'nin Kitâbu't-tevhîd adlı eserinde yer alan hadislerin hadis usulü ilminin kaideleri ışığında sıhhat araştırmalarının yapılması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Khuzaymah's book Kitāb al-Tawḥīd wa-ithbāt ṣifāt al-Rabb ʻazza wa-jall (The Book of Divine Unity and the Affirmation of the Attributes of the Lord) addresses important issues of the Islamic Aqaid such as the attributes of Allah, Allah be seen in the Hereafter, intercession, relationship between faith and deeds and life in the grave and trying to prove the opinion of ahl al-sunnah against ahl al-bid'ah. The author claims that hadiths in his book are authentic and reliable. He also affirms that he did not give place any weak and disconnected hadith in his book. This study aims to research and assess the hadiths in Ibn Khuzaymah's book Kitāb al-Tawḥīd with the light of principle of usul al-hadith.