Alevilerin Cem ibadetine görsel bir bakış
A visual perspective on Cem worship in Alevism
- Tez No: 389002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇEYİZ MAKAL FAIRCLOUGH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada“Alevilerin Cem İbadetine Görsel Bir Bakış”, başlığı altında, Cem ibadeti ritüelleri incelenmiştir. Yüzyıllar önce Anadolu'da başlayan, günümüzde yaşayan Alevilik felsefesi üzerine görsel bir saptama yapılmıştır. Alevilik inancı Hz. Ali'nin adı ve konumu etrafında şekil bularak bu çerçevede gelişerek yayılmıştır. Cem ve Cem ibadetinin içeriğinde bulunan On İki Hizmet'in açıklanmasının en önemli nedeni; gelecek nesillere ışık tutmaktır. Aynı şekilde“Ehl-i Beyt”ve“Oniki İmam”sevgisi,“Dört Kapı Kırk Makam”inancı görülmektedir. Alevilerin temel ibadetini oluşturan Cem ibadetlerin dini yönü ön plana çıkmakla beraber, sosyal ilişkileri canlı tutma, kültürel ve ahlaki öğretileri genç nesillere aktarma, dargınları barıştırma ve toplumu bilgilendirme boyutlarıyla bir hayli önemli fonksiyonları vardır. Albümü oluşturan fotoğraflar, Okmeydanı Cemevi, Gazi Cemevi, İkitelli Cemevi, Gürpınar Cemevi ve Yenibosna Cemevi'nde gerçekleşen Alevi ibadetlerinin görsel kayıtları belgesel fotoğraf aracılığıyla gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This work studies the rituals of Cem worship under the title“A visual perspective on Cem worship in Alevism”. It is a visual study on the philosophy of Alevism which emerged centuries ago in Anatolia and still subsists today. Alevism derived from Hz. Ali. The main purpose of the twelve services in Cem worship is to enlighten future generations. The importance of“Ahl-i Beyt”and the“Twelve Imams”and the belief of“Four Gates, Forty Levels”can be considered in the same manner. Although Cem, which constitutes the basic form of worship in Alevism, is important for religious reasons, the crucial function is the keep social relations alive, handing down the cultural and moral doctrine to younger generations, resolving interpersonal conflicts on social education. There are twelve servants in Cem worship who carry out religious tasks. The photos in the album provide visual records of Alevism worship services held in Okmeydanı Cemevi, Gazi Cemevi, İkitelli Cemevi, Gürpinar Cemevi and Yenibosna Cemevi in the light of the information given above.