Milli Mücadelede Pozantı ve Ermeniler
Pozanti and Armenians in the National Struggle
  1. Tez No: 389112
  2. Yazar: MURAT AKGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Birinci Dünya Savaşı sona ermesi üzerine Osmanlı Devleti ve İtilaf Devletleri arasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Böylece İtilaf Devletlerinin Anadolu'da işgali başlamış oldu. Mustafa Kemal Paşa, Türk Milletinin desteğini arkasına almak ve çalışmalarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmek amacıyla 19 Mayıs 1919'da 9. Ordu müfettişi göreviyle Samsun'a çıktı. Mustafa Kemal Paşa, beraberindekilerle Samsun'daki çalışmalarını tamamladıktan sonra, Havza ve Amasya'ya geçerek, Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladı. Mustafa Kemal Anadolu'da milli mücadele harekatını halka meletmek için seçilmiş delegelerle ilkin Erzurum Kongresini ardından da Sivas Kongrelerini düzenledi. Böylelikle Türk Milleti kendi geleceğini kendi tayin etmiş olacaktı. Çukurova halkı Güney Anadolu'da Fransız ve Ermenilere karşı mücadele vermekteydi. Çukurova'da Ermeniler Fransızların desteği ile Türklere karşı katliamlar ve işkenceler yapmaktaydı. Bu durum yöre halkı için kaygı verici düzeye ulaşmıştı. Mustafa Kemal Paşa, Ermenilere ve Fransızlara karşı yöre halkının derli toplu bir mücadele yürütülmesi gerektiği düşüncesindeydi. Bu amaçla Mustafa Kemal Paşa, Güney Cephesini Batı Kilikya Cephesi Kuva-yı Milli Komutanlığı ve Doğu Kilikya Cephesi Kuva-yı Milli Komutanlığı olmak üzere iki ana cepheye ayırdı. Mustafa Kemal Paşa, Çukurova'da milli mücadele çalışmalarını yerinde görmek amacıyla, 5 Ağustos 1920'de Güney Cephesini Teftiş etti. Mustafa Kemal tarafından ziyareti esnasında Pozantı'yı Çukurova Yöresinin il merkezi yaptı. Böylece Pozantı üzerinden, Güney Cephesi ile Ankara Hükümeti arasında iletişim sağlanmış oldu. Yöre halkı Mustafa Kemal Paşa'nın Güney Cephesi için tayin ettiği komutanların desteğiyle de Fransız ve Ermenilere karşı olağan üstü bir mücadele vererek milli mücadeleyi başarılı bir şekilde neticelendirmişi. Böylece Çukurova'da hem Fransız işgali sona erdi hem de Ermenilerin Türklere karşı yaptığı katliam ve işkenceler sona erdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Fransa arasında imzalan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Antlaşma ile Adana, Antep, Urfa ve Maraş'ta Fransız işgaline son verildi.
Özet (Çeviri)
Upon the end of the first world war, Ottoman Empire and Allies between Armistice Treaty Agreement was signed. So has begun the invasion of Anatolia was by Entente States. Mustafa Kemal Pasha, get support on the back of the Turkish Nation and work more comfortably in order to sustain the 9th May 19, in 1919 was served with the inspector came to Samsun. Mustafa Kemal Pasha, after completing the accompanying activities in Samsun, through the Basin and Amasya Circular was published in the Basin Amasya. Mustafa Kemal in Anatolia to ring the movement of goods national struggle, Erzurum Congress held its fist of elected delegates after the Sivas Congress. So the Turkish Nation would have its own determination of its future. Cukurova was to fight against the French and Armenian people in Southern Anatolia. In Cukurova Armenian massacres and torture against the Turks was doing with the support of the French. This situation has reached alarming levels for the locals. Mustafa Kemal Pasha, the Armenians and the neat idea that local people should be carried out against the French was a collective struggle. For the purpose, Mustafa Kemal Pasha, the South Side of Western Cilicia Front National Forces Command and Eastern Cilicia Front Notional Forces Commend in order to distinguish the two main fronts. Mustafa Kemal Pasha, on August 5, 1920 in order to see the national struggle over the Çukurova has inspected the South Side. Pozantı during a visit to Mustafa Kemal made the city center of Çokurova region. Thus, over the Pozantı was provided communication between the Ankara Government and the South Side. The locals Mustafa Kemal appointed by commander of the Southern Front with the support of the French and the national struggle for given extraordinary struggle against the Armenian had successfully finalized. Thus, ended the French occupation in Cukurova and both ended in his murder and torture against the Turks and the Armenians. Adana, Ankara Agreement dated October 20, 1921, Antep the French occupation ended in Urfa and Maras.