Sismik sıvılaşma mekanizması ve buna bağlı oluşan deformasyonların incelenmesi : Adapazarı bölgesi
The mechanism of the seismic liquefaction and the investigation of the related deformations: Adapazarı region
- Tez No: 389466
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada; dinamik etkiler altındaki zemin deformasyonu konusuna geniş bir bakış açısıyla yaklaşılmış, özellikle depremler sonucu gözlenen deformasyonlarda sıkça karşılaşılan sıvılaşma deformasyonları hakkında daha geniş bilgi ve örnek çalışmalar sunulmuştur. Sıvılaşmanın oluşum biçimi ve mekanizması, oluşumuna neden olan faktörler, sonrasında gözlenen deformasyon türleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Azalım ilişkileri yardımıyla bölgesel pik ivme değerleri tahmin edilmiştir. Sıvılaşma analizleri Seed & Idriss yaklaşımı ile yapılmış [Seed and Idriss, 1971], buna bağlı meydana gelen yanal akmalar ve oturmalar ise sırasıyla, Tokimatsu & Seed, Shamoto vd. ve Hamada vd. yaklaşımlarıyla hesaplanmıştır [Tokimatsu and Seed, 1987], [Shamoto et al., 1998], [Hamada et al., 1986]. Çalışmaların yapıldığı bölgeler; Adapazarı, Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi sınırları içerisinde kalan bölgelerdir. Sonuç olarak; yapılan analizler, bölgede sıvılaşma riski olan tabakaları ve o tabakalarda meydana gelecek deformasyon miktarlarını sayısal bir dille daha somut bir şekilde ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a general aspect of soil deformations, which are under dynamic effects, is investigated. Comprehensive information and representative studies about liquefaction which is mostly observed during deformations while earthquake occurs, have been presented. Evolution and mechanism of liquefaction, factors that trigger its evolution and types of deformations have been investigated in detail. With attenuation relationships, local peak ground acceleration (PGA) values have been estimated. Liquefaction analyses have been done by an approach which is developed by Seed and Idriss [Seed and Idriss, 1971], lateral spreading and settlements which occurs by the result of liquefaction, has been calculated by the analyses which is developed by Tokimatsu & Seed, Shamoto et al., and Hamada et al., [Tokimatsu and Seed, 1987], [Shamoto et al., 1998], [Hamada et al., 1986]. Region; where the studies have been done is located in the boundaries of İzmit Bay, Lake Sapanca and Adapazarı. In conclusion, analyses show the liquefiable layers and level of deformations which may occur in these layers quantitatively and in a more concrete way.