Hash graph based key predistribution scheme for mobile and multiphase wireless sensor networks
Çok fazlı ve mobil kablosuz duyarga ağları için tasarlanmış özet çizgesi tabanlı önyüklemeli anahtar dağıtım şeması
  1. Tez No: 389513
  2. Yazar: SALİM SARIMURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kablosuz Duyarga Ağları (KDA), duyarga düğümü adı verilen ve enerji kaynakları kısıtlı olan küçük aygıtlardan oluşur. Bu düğümler genellikle ağ ömrünün duyarga düğümünün pil ömründen çok daha fazla olduğu ortamlarda konuşlandırılırlar. Dolayısıyla KDA'lar yerel ve genel bağlantı oranlarını sabit bir değerde tutmak için ortama sürekli yeni düğümlerin konuşlandırıldığı çok fazlı bir biçimde çalışmaktadırlar. Bunun yanısıra, literatürdeki araştırmaların önemli bir kısmı statik KDAlar üzerine yapılan çalışmaları içerirken, duyarga düğümlerinin mobil olması durumunu değerlendiren çok kısıtlı çalışma bulunmaktadır. Bu tezde, mobil ve çok fazlı KDAlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, sürekli ve geçici düğüm ele geçirme saldırılarına karşı dayanıklı bir anahtar ön dağıtım şeması sunulmaktadır. Önerilen Özet Çizgesi Tabanlı (ÖÇT) şemada, bütün nesillerin kendilerine ait bir anahtar havuzu bulunmaktadır. Bu havuzlar önceki neslin anahtar havuzu kullanılarak üretilmekte, ve bu sayede farklı nesillerde konuşlandırılan düğümler birbirleriyle iletişim kurma imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca, ele geçirilen bir düğüm sadece kısıtlı bir sayıdaki ardışık nesillerin anahtar havuzlarından ufak bir miktarda anahtarı ifşa etmektedir. Önerilen şema ile iyi bilinen bir şema arasında karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiş ve saldırı oranı düşük olduğu durumda önerilen şemanın çok daha iyi dayanıklılık performansı sergilendiği gözlemlenmiştir. Saldırı oranı artırıldığında da, karşılaştırılan şemadan daha az anahtar kullanarak aynı yerel bağlantı oranı yakalandığı gözlenmiş ve yine daha iyi oranda dayanıklılık performansı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSN) consist of small sensor nodes which operate until their energy reserve is depleted. These nodes are generally deployed to the environments where network lifespan is much longer than the lifetime of a node. Therefore, WSN are typically operated in a multiphase fashion, where new nodes are periodically deployed to the environment to ensure constant local and global network connectivity. Besides, significant amount of the research in the literature studies only static WSN and there is very limited work considering mobility of the sensor nodes. In this thesis, we present a key predistribution scheme for mobile and multiphase WSN which is resilient against eager and temporary node capture attacks. In our Hash Graph based (HaG) scheme, every generation has its own key pool which is generated using the key pool of the previous generation. This allows nodes deployed at different generations to have the ability to establish secure channels. Likewise, a captured node can only be used to obtain keys for a limited amount of successive generations. We also consider sensor nodes as mobile and use different mobility models to show its effects on the performance. We compare the connectivity and resiliency performance of our scheme with a well-known multiphase key predistribution scheme and show that our scheme performs better when the attack rate is low. When the attack rate increases, our scheme still has better resiliency performance considering that it requires less key ring size compared to a state-of-the-art multiphase scheme.