Kars ili çevresinde arı kovanlarından elde edilen polen granüllerinin analizi
Analysis of pollen granules obtained from the beehives around Kars province
  1. Tez No: 389602
  2. Yazar: MİZGİN SÜLÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Kars ili ve çevresinde arıların ziyaret ettikleri ve en çok tercih ettikleri bitki türlerinin araştırılmasıdır. 2013 yılı Ağustos ayında Kars ili merkez ve 5 ilçesinden (Kağızman, Akyaka, Susuz, Selim ve Arpaçay) arıcılardan petekli bal ve süzme bal olmak üzere toplam 6 örnek temin edildi. Kars ili merkez ve 3 ilçesinden (Kağızman, Susuz ve Akyaka) ise toplam 5 polen granülü örneği temin edildi. Bal ve polen granülü örneklerinden Wodehouse yöntemine göre preparat hazırlandı. Polen granüllerinden renk skalası yapıldı. Bal örneklerinden 7'si familya, 13'ü cins, 1'i tür seviyesinde olmak üzere toplamda 21 takson teşhis edildi. Polen granülü örneklerinde ise 3'ü familya ve 7'si cins olmak üzere toplamda 10 takson teşhis edildi. Ayrıca teşhisi yapılan preparatların birinde birden fazla taksona rastlanıldı ve 'Karışık' olarak adlandırıldı. Balda ve granül örneklerinde teşhisi yapılan 21 taksondan 10 tanesinin aynı olduğu belirlendi. Leguminosae, Compositae, Mercurialis sp. taksonlarına bal örneklerinde, Rosaceae ve Leguminosae taksonlarına ise polen granülü örneklerinde dominant miktarda rastlanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate plants which are more visited and preferred by the bees. In August 2013, totally 6 specimens of honeycomb and honey samples were taken from the beekeepers located in city center and 5 towns of Kars. Totally 5 pollen granule examples were obtained from the city center and 3 towns of Kars. Examples of honey and pollen granules were prepareted according to Wodehouse method. The coloration spectrum was made from pollen granules. Totally 21 taxa including 7 families, 13 genus, and 1 species have been determined from honey samples. Totally 10 taxa including 3 families and 7 genus have also been described in the pollen granule samples. Additionally, more than one taxa have been detected in one of preparations described and named as“mixed”. 10 of 21 taxa which are described in honey and granule samples were determined as the same. Leguminosae, Compositae, Mercurialis sp. taxa in honey samples and Rosaceae and Leguminosae taxa have also been observed as dominance in pollen granule.