Larenks kanserli hastalarda prognostik faktörler ve serbest tümör implantlarının prognostik değeri
Prognostic factors in larynx cancer and the prognostic value of free tumor implants
- Tez No: 389739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AFŞIN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Larenks kanserlerinde prognozun tespitinde TNM sınıflaması kullanılmakla birlikte TNM dışında prognostik faktörler de mevcuttur. Bu çalışmanın amacı larenks kanserlerindeki bilinen prognostik faktörlerin öneminin belirlenmesi ve rutin olarak kullanılmayan serbest tümör implantlarının (STİ) prognostik öneminin ortaya konulmasıdır. Ocak 2007 ile Aralık 2013 tarihleri arasında yassı epitel hücreli (YEH) larenks kanseri tanısıyla primer cerrahi tedavi uygulanıp boyun diseksiyonu yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik bilgileri, klinik ve patolojik prognostik faktörleri; ek tedavileri, takip süreleri, nüks/metastaz gelişimi ve son durumları kaydedildi. Diğer prognostik faktörlerin STİ ile ilişkileri ve prognostik faktörlerin tek değişkenli ve çok değişkenli modeller kullanılarak hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım üzerindeki etkileri araştırıldı. Toplam 201 hastanın ortalama takip süresi 37,74±27,0 aydı. Lokorejyonel nüks toplam 24 (%11,9), uzak metastaz 13 (%6,5) hastada tespit edildi. Takip sırasında ölen 57 (%28,3) hastanın 30'u (%15,4) tümörden kaybedildi. STİ 15 (%7.5) hastada tespit edildi.
Özet (Çeviri)
TNM classification is used in determination of prognosis of larynx cancers but there are other prognostic factors also. The aim of this study was to determine the significance of known prognostic factors in larynx cancers and reveal the prognostic value of free tumor implants (FTI) which are not surveyed routinely. A retrospective chart review was performed to identify patients who were treated surgically and underwent neck dissection as the primary treatment with the diagnosis of laryngeal squamous cell carcinoma between January 2007 and December 2013. The demographic data, clinical and pathological prognostic factors, adjuvant treatments, follow up durations, development of recurrence/metastasis and final outcomes of the patients were recorded. Relationships between FTI and other prognostic factors, and the influence of prognostic factors on disease free and overall survival rates were investigated by using univariate and multivariate analysis. Mean follow up duration of 201 patients was 37.74±26.98 months. Twenty-four (11.9%) patients had loco-regional recurrence and 13 (6.5%) had developed distant metastasis. Thirty (15.4%) of 57 patients (28.3%) who died during follow up were related to tumor. FTI was identified in 15 (7.5%) patients.