Trakya bçlgesinde varroa savaşımında uygulanan yöntemler ile bu yöntemlerin etkinliği belirleme çalışmaları
  1. Tez No: 38974
  2. Yazar: HASAN ALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
-58- 5-ÖZET : Araştırma, Trakya Bölgesinde uygulanan Varroa Savaşım Yöntemlerinin etkisini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Bölgede belirlenen 63 üreticiye ait 3270 adet kovanda 1983-1987 yılları arasında uygulanan değişik savaşım yön temlerinin etkileri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Araştırma süresinde belirlenen koloni kayıp oranları yıllara göre sıra sıyla % 30,8, % 11^, % 24,2, % 34,4, % 27,5 olarak saptanmıştır 1983 Yılında uygulanan ilaçlarda görülen en yüksek koloni kayıp oranları sırasıyla Naftalin % 57,6, Malathion % 49,7 ve Varroasin % 33,3, en düşük kayıp oranıysa Tütün 'de % 5'dir. 1984 Yılında en yüksek ölüm oranları ise Malathion % 27,6, Varroasin % 30, Kenaz % 30, en düşük kayıp oram ise Naftalin % 7,9'dur. 1983 Yılı ile 1984 yılı arasındaki Naftalin uygulamasının farklı sonuçlar vermesi 1984 yılında Naftalin uygulamasının öğrenilmiş olmasından kaynaklanmıştır 1985 Yılında en yüksek ölüm oranları sırasıyla Malathion % 35,6 ve Vamit- rat-VA'da % 34,3, en düşük ölüm oranı ise Folbex-VA'da % 7,4 olarak görülmüştür. 1986 Yılında Malathion' da % 74,1, Varroasin 'de % 50, Kenaz 'da % 31,9 ölüm oranına karşılık Folbex-VA'da % 9,5 ölüm oranı belirlenmiştir. 1987 Yılında ise ölüm oranları Varroasin'de % 50,6, Malathıon'da % 39,3 ve Naftalin'de % 31,2 iken Tütün'de % 5, Perizin'de % 10,9, Folbex-VA' da % 11,8 ölüm oranı belirlenmiştir. Uygulanan tüm yöntemler yıllar içerisinde ıstatistiki olarak değerlen dirildiğinde ölüm oranları önemli ( P / 0,01) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-59- 6-SUMMARY : The research was corried out to indicate the effects of the Varroa Methods of struggle which are applied in the Trakya Region. The effects of various methods of struggle opplied of the 3270 hives owned by 63 producers in the Region. During the research, the proportions of lost colonies found in the region were indicated acording to the years as % 30,8, % TL>\, % 24,2, % 34,4, % 27,5. The medicine applied in 1983 were as follows Naftalin % 57,6, Malathion % 49,7, and Varroasin % 33,3, the lowest proportion was Tütün % 5. The highest proportions of death in 1984 were Malathion % 27,6, Varro asin % 30, Kenaz % 30, the lawest proportion of lass was Naftalin % 7,9. Different consequences were taken in the application of Naftalin between 1983-1984. This was due to the fact that the application of Naftalin was barned in 1984. The highest proportions of death in 1985 were; Malathion % 35,6 and Vamitrat-VA % 34,3, the lowest proportion of was sean in Folbex-VA as % 7,4. In 1986, as appsed to the proportions of death in Malathion % 74,1, Varroasin % 50, Kenaz % 31,9, Folbex-VA the proportion was indicatedqs % 0,5. The proportions of death in 1987 were Varroasin % 50,6, Malathion % 39,3, and Naftalin % 31,2 however, it was % 5 in Tütün, % 10,9 in Perizin and % 11,8 in Folbex-VA. When the ushole methods applied during the years were evaluated statis tically the proportions of death were found to be important. (P L 0,01)