Osteoporotik sıçan modelinde alendronat sodyumun trabeküler kemik yapısı üzerine etkisi
The effect of alendronate sodium on trabecular bone structure in the osteoporotic rat model
  1. Tez No: 389952
  2. Yazar: ESİN ÖZŞAHİN TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, osteoporotik sıçan modelinde Alendronat sodyumun trabeküler kemik yapısı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıbbi Deneyesel Araştırma Merkezi (TIBDAM)'da yetiştirilen 3 aylık, 60 adet dişi Wistar türü sıçan kullanıldı. Bu sıçanların 40 tanesi ovarektomize (Ovx) edilirken, 20 tanesine ise sham operasyon (Shm) yapıldı. Sıçanlar daha sonra Shm opere(n=20), overiektomize alendronat (Ovx-A, n=20) ve ovarektomize serum fizyolojik(Ovx-SF, n=20) olmak üzere 3 grup'a ayrıldı. Shm opere grup'a 56 gün boyunca herhangi bir farmakolojik uygulama yapılmazken, Ovx-A grup'a 56 gün boyunca 1mg/kg/gün dozunda Alendronat Na, gastrik gavaj yöntemi ile verildi. Ovx-SF grup'a ise 56 gün boyunca 1ml/kg/gün dozunda SF gastrik gavaj yöntemi ile verildi. Tüm gruplar, sekiz haftalık deney süresi sonunda histomorfometrik, dansitometrik, morfometrik, biyomekanik ve biyokimyasal açıdan incelendi. Bu çalışmanın istatiksel değerlendirmesi yapıldığında, Ovx-SF grup'taki kemik kaybı oranının, Ovx-A ve Shm gruplara göre daha fazla olduğu gözlendi. Ovx-A grup ile Shm grup karşılaştırıldığında ise kemik kaybı oranının önemli olmadığı görüldü. Alendronate sodyum'un olumlu etkisi, biyokimyasal, densitometrik ve biyomekanik değerlendirmelerde de görüldü. Bu sonuçlar, postmenopozal kadınlarda ortaya çıkan osteoporozun tedavisinde Alendronat sodyum ile yapılan tedavinin değerli olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was accomplished to assess the effect of alendronate sodium on trabecular bone structure in an osteoporotic rat model. 60 female, three month old Wistar rats raised in the Cukurova University Medical Research Center (TIBDAM) were recruited in the study. 40 of these rats were ovariectomized (Ovx) and 20 were sham (Shm) operated. The rats were divided into three groups as sham operated (n=20), ovariectomized alendronate (Ovx-A) and ovariectomized vehicle (Ovx-SF) No pharmacological treatment was applied to the Shm operated group for 56 days whereas Ovx-A group received 1mg/kg/day Alendronate Na by way of a gastric gavage. Ovx-SF group received 1ml/kg/day SF for 56 days by the same method. All groups were assessed for histomorphometrical, densitometrical, biomechanichal and biochemistrial properties at the end of the eight week study period. The statistical evaluation of this study showed that the bone loss in the Ovx-SF group was higher when compared to Ovx-A and Shm groups When Ovx-A and Shm groups were compared the bone loss was not significant The positive effect of alendronate sodium was also seen on biochemistrial, densitometric and biomechanic evaluation. These results confirm that Alendronate sodium treatment is of value for women who have postmenapousal osteoporosis.