Deneysel yanık modeli oluşturulan sıçanlarda subkutan mezenşimal kök hücre uygulamasının staz zonu ve apoptozis üzerine etkisi
The effect of subcutaneous mesenchymal stem cell injection on the stasis zone and apoptosis in an experimental rat burn model
  1. Tez No: 389978
  2. Yazar: SİNAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akut yanıkta oluşan staz zonundaki hasarın geri çevrilebilir bir özelliği vardır. Bu bölgenin kurtarılması yanık tedavisi için önemlidir. Bu çalışmada mezenşimal kök hücrelerin yanık staz zonuna subkutan enjeksiyonu ile staz zonunun kurtarılabilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 36 adet sıçan kullanıldı. 10 sıçanın kemik iliğinden mezenşimal kök hücreler hazırlandı. Sham grubunu oluşturan 6 sıçandan kan ve deri örnekleri alındı. Kalan 20 sıçan; 10 deney ve 10 tanesi de kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney ve kontrol gruplarından termal travma uygulanmadan önce kan örnekleri alındı ve sıçanlara yanık modeli uygulandı. Yanık ardından deney grubuna mezenşimal kök hücreler enjekte edildi. Kontrol grubuna ise, kök hücre içermeyen salin solüsyonu enjekte edildi. Yanık sonrası üçüncü günde deney ve kontrol gruplarından kan örnekleri alınarak, staz zonlarındaki canlı doku miktarını saptamak üzere, sintigrafik inceleme yapıldı. Deney ve kontrol gruplarının yanık staz zonlarından ve sağlam deri bölgelerinden doku örnekleri alınarak apoptozis sayımı yapıldı. Kan örneklerinde sitokin düzeyi ölçümü yapıldı. Sham, deney ve kontrol gruplarının sitokin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Kontrol grubu staz zonunda saptanan apoptozis miktarının deney grubuna kıyasla, istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek olduğu gözlendi. Sintigrafik incelemede; deney grubundaki canlı doku yüzdesinin istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak, yanık staz zonuna yapılan subkutan mezenşimal kök hücre enjeksiyonunun, staz zonunun canlılığını sürdürebilmesi açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fayda sağladığı apoptozis sayımı ve sintigrafik incelemelerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Injury at the zone of stasis which occurs after the acute burn has a reversible characteristic. Saving this zone is essential for the burn treatment. In this study salvage of the zone of stasis is aimed by mesenchymal stem cell injection to the zone of stasis via subcutaneous route. Thirty-six rats were used for the study. Ten of the rats were used to prepare bone marrow derived stem cells. Blood and skin tissue samples were taken from sham group which was composed of six rats. Remaining twenty rats were separated into experiment and control groups each containing ten rats. Blood samples were taken from the experiment and control group before the thermal trauma. Afterwards burn model was applied to the rats. Mesenchymal stem cells were injected to the experiment group after the burn. Salin solution without stem cell was injected to the control group. At the post burn third day blood samples were taken from the experiment and control groups for the second time. Scintigraphic examination was performed in order to determine the vital tissue amount at the zone of stasis. Apoptosis count was examined from the skin samples of the zone of stasis and healthy skin. The cytokine levels of the blood samples were analysed. There was no statistically significant difference between the cytokine levels of the three groups. Apoptosis count detected at the zone of stasis for the control group was found to be statistically significantly higher than the experiment group. Scintigraphic examination revealed that the vitality percentage of experimental group is statistically significantly higher than the control group. In conclusion apoptosis examination and scintigraphic evaluation results of this study confirms that mesenchymal stem cell treatment has a statistically significant benefit on the survival of the zone of stasis in acute burn.