Donuk omuz tedavisinde supraskapular sinir bloğunun etkinliği
Efficacy of suprascapulary nerve block in the treatment of frozen shoulder
  1. Tez No: 390106
  2. Yazar: NESLİHAN MOĞULKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Donuk omuzda İAS enjeksiyonu ve SSB ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen bu tedavilerin kombine edilmesinin etkinliğini değerlendiren kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı donuk omuzlu olgularda ultrasonografi rehberliğinde yapılan İAS enjeksiyonu ile kombine edilen SSB'nin etkinliğini belirlemekti. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada donuk omuzlu 50 olgu değerlendirildi. Tedavi grubunda İAS enjeksiyonu ve SSB; kontrol grubunda İAS enjeksiyonu ve trapez kasına lokal anestetik enjeksiyonu uygulandı. Olguların ağrı düzeyleri tedaviden önce ve tedaviden sonra 1. saatte; 1., 2., 3. ve 4. haftalarda değerlendirildi. Tedavilerden önce; tedavilerden sonra 2. ve 4. haftalarda Constant skoru, omuz özürlülük sorgulaması (OÖS) değerlendirildi ve gonyometre ile aktif ve pasif omuz eklem hareket açıklıkları (EHA) ölçüldü. Bulgular: Tedavi grubunda olguların tümü; kontrol grubunda ise 22'si çalışmayı tamamladı. Her iki grupta tüm ağrı düzeyleri; Constant skoru ve OÖS'de tedavi öncesine göre anlamlı iyileşmeler saptandı. Pasif EHA'lar değerlendirildiğinde tedavi grubunda 4. haftanın sonunda fleksiyon dışındaki tüm EHA'larda anlamlı iyileşme saptanırken kontrol grubunda anlamlı değişiklik saptanmadı. Gruplar birbirleriyle karşılaştırıldığında tedavi grubunda uyku sırasındaki ağrı (p=0,048), Constant günlük yaşam aktiviteleri (GYA) (p=0,011) skoru ve pasif İR (p=0,023) düzeyindeki değişimlerin kontrol grubuna göre daha anlamlı olduğu görüldü. Sonuç: Donuk omuz tedavisinde İAS enjeksiyonu, ağrı ve omuz fonksiyonları üzerinde etkili bulunmuştur. Olguların en belirgin yakınmalarından olan uyku sırasındaki ağrı ve GYA'da tedavi grubunda daha anlamlı bir iyileşme saptanmış olması İAS enjeksiyonu ile kombine edilen SSB'nin donuk omuz tedavisinde ek yararlar sağlayabileceğini göstermektedir. Donuk omuz tedavisinde bu tedavi yöntemlerinin birlikte kullanıldığı örneklem büyüklüğü daha geniş, takip süresi daha uzun olan kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although there are many studies about the effect of the intraarticular steroid (IAS) injection and suprascapular nerve block (SNB) in patients with frozen shoulder, there is no controlled trial evaluating the efficacy of the combination of these treatments. The aim of this study is to determine the effectiveness of ultrasound guided IAS injection and SSB in patients with frozen shoulder. Material and Methods: Fifty patients were evaluated. IAS injection and SNB were used in the treatment group, IAS injection and local anesthetic for trapezius muscle were administered in the control group. The pain levels of the patients were evaluated before treatment, once a week for following 4 weeks. Constant score, shoulder disability questionnaire (SDQ) and active and passive shoulder range of motion with goniometer were also evaluated before treatment and at 2nd and 4th weeks after the treatment. Results: Constant and SDQ scores and pain levels in both groups showed significant improvement compared with baseline values at the end of the study. Pain during sleep, Constant activities of daily living (ADL) scores and passive internal rotation values between treatment and control groups were significantly different. These values were better in the treatment group. Conclusion: IAS injection was found effective for pain and shoulder function. The more significant improvement of pain during sleep, ADLs in the treatment group may provide additional benefits in the treatment of frozen shoulder. Controlled studies with longer follow-up period, large sample size are needed by using these combined treatments, in the treatment of frozen shoulder.