Demiryolu emniyet yönetim sisteminin risk analiz yöntemleri
Risk analysis methods of railway safety management system
  1. Tez No: 390539
  2. Yazar: YASİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Demiryollarında yük ve yolcu taşımacılığı sanayi devriminden itibaren günümüze kadar önemli ölçüde gelişmiştir ve buna bağlı olarak demiryolu hattındaki tren yoğunluğu fazlalaşıp trafik içindeki hız limitleri yüksek mertebelere ulaşmıştır. Trafik yoğunluğu ve tren hızlarının yükselmesi, demiryolu kazaları sonucu oluşacak zararlarında yükselmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, 2007-2013 yılları arasında, TCDD işletmesinde meydana gelen Deray (Raydan Çıkma) kazaları European Norm (EN) 50126 RAMS (Reliability, Availability, Maintainability and Safety) parametreleri kullanılarak, Hata Ağacı Analizi-FTA(Fault Tree Analysis), Olay Ağacı Analizi-ETA(Event Tree Analysis), Hata Türü ve Etkileri Analizi-FMEA(Failure Mode Effect Analysis) ve Papyon Analizi (Bow-Tie Analysis) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Risk analizi yöntemleri sonucu elde edilen bulgular ile kazaların önüne geçmek için niceliksel ve niteliksel olarak önleyici ve azaltıcı bariyerler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freight and passenger transport on railways has developed significantly since the industrial revolution to the present day and train speed limits in density multiplied accordingly traffic on the railway line reached the highest order. Rise in traffic and train speed create an increase rail accidents damage. In this study, between 2007-2013, Derailing accidents occurring in TCDD was determined using the European Norm CENELEC 50126 RAMS of parameters (Reliability, Availability, Maintainability, Safety). FTA(Fault Tree Analysis), ETA (Event Tree Analysis), FMEA (Failure Mode Effect Analysis) and Bow-Tie Analysis accidents were investigated using the method and risk analysis was carried out. Quantitatively and qualitatively improved preventive and mitigating barriers so that the results of risk analysis methods in order to avoid accidents with the findings obtained.