Diz osteoartriti olan bireylerin bel bölgesine uygulanan zencefilli böbrek kompres uygulamasının ağrı düzeyi ve fiziksel fonksiyonlara etkisi
The effect of ginger kidney compress applied to waist region upon the pain level and physical functions of individuals with knee osteoarthritis
- Tez No: 390830
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Romatizmal hastalıklar arasında dünyada en yaygın olarak görülen dejeneratif eklem hastalıklarından biri olan osteoartritin en önemli semptomu ağrıdır. Bu çalışma, diz osteoartriti olan bireylerin bel bölgesine yedi gün süresince, günde 30 dk uygulanan zencefilli böbrek kompres uygulamasının bireylerin ağrı düzeyi ve fiziksel fonksiyonlara etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, 43 zencefilli böbrek kompres (Müdahale-I), 41 sıcak kompres (müdahale-II) ve 40 kontrol grubuna alınan 124 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada kurum izni, etik kurul onayı ve bireylerden gönüllü olur formu alınmıştır. Araştırmada veriler, hasta tanıtım formu, Visual Analog Skala (VAS)-Ağrı ve WOMAC Osteoartrit İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Formlar, uygulamanın başlangıcında (birinci izlem) ve uygulamanın bittiği gün (7.gün-ikinci izlem) içerisinde uygulanmıştır. Müdahale-I grubuna zencefilli böbrek kompres, müdahale-II grubuna sıcak kompres yapılmış, kontrol grubuna ise herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
The most important symptom of the osteoarthritis which is one of the most commonly seen degenerative joint diseases among the rheumatic diseases is pain. A randomized controlled study was conducted in order to determine the effect of ginger kidney compress applied to waist region for 30 minutes for seven days upon the pain level and physical functions of individuals with knee osteoarthritis. The study was conducted with 124 patients; 43 being assigned to ginger kidney compress (intervention-I) group, 41 being assigned to hot compress (intervention-II) group and 40 being assigned to control group. Ethical approval and informed consents were obtained. The data were gathered with patient description form, Visual Analogue Scale (VAS)-Pain and WOMAC Osteoarthritis Index. The forms were administered at the beginning (first follow-up) and at the end (7th day, second follow-up) of intervention. The intervention-I group received ginger kidney compress while intervention-II group received hot compress and control group received no intervention. At the end of 7-day intervention; face to face interviews were made for the intervention-I group and the intervention-II group while control group received phone interviews and forms were administered again and p value of less than 0.05 was considered to indicate significance.