Patellofemoral ağrı sendromlu hastaların tedavisinde tekli ve üçlü plateletten zengin plazma enjeksiyonlarının karşılaştırılması
Compare single and triple injections in the treatment of patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 390953
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Retrospektif klinik çalışmamızda; patellofemoral ağrı sendromlu hastaların tedavisinde tekli ve üçlü plateletten zengin plazma enjeksiyonunu karşılaştırarak, üçlü uygulamanın daha etkili olduğunu göstermeyi amaçladık. Çalışmaya 3 aydan uzun süreli ön diz ağrısı olan, 20 - 35 yaş arasında, fizik muayene ve MRG sonucunda patellofemoral ağrı sendromu tanısı konan 30 hasta dâhil edildi. Hastalar tek enjeksiyon uygulama grubu (n=20) ve üçlü enjeksiyon uygulama grubu (n=10) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara kendi venöz kanlarından elde edilen 2 ml PRP diz eklemi içine uygulandı. Birden fazla enjeksiyon uygulamalarında enjeksiyonlar arasında 1 ay beklendi. Hastalara enjeksiyon sonrası 6 haftalık standart egzersiz programı uygulandı. Katılımcılar başlangıçta ve başlangıçtan 4 ay sonra denge testi ile denge ve koordinasyon, izokinetik test ile kas kuvvet ve dayanıklılığı, Kujala patellofemoral skorlama sistemi ile fonksiyonu açısından değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; gruplar arası ölçülen parametrelerde tedavi öncesi ve sonrasında anlamlı bir fark bulunamadı. Grup içi değerlendirmede her iki enjeksiyon grubuna ait tedavi öncesi ve sonrası Kujala patellofemoral skor değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p˂0.001, p=0.005, sırasıyla). Patellofemoral ağrı sendromu olan katılımcılarda egzersiz programı ile beraber uygulanan PRP enjeksiyonunun tek uygulamasının üçlü uygulamasına kıyasla hastalıkla ilişkili fonksiyon, denge koordinasyon, kas kuvvet ve dayanıklılığı açısından daha fazla bir iyileşme görülmedi. Sonuçlarımız PRP enjeksiyonunun üçlü uygulamasının tekli uygulamasından daha etkili olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this retrospective clinical trial; we aimed to compare single and triple platelet rich plasma injections in the treatment of patellofemoral pain syndrome and show triple application of platelet rich plasma injection more effective. A total of 30 patients with a history of anterior knee pain for more than 3 months, with age of 20 to 35 years, with physical examination and MRI findings of patellofemoral pain syndrome. The patients were divided into two group as single injection application group (n=20) or triple injection application group (n=10). 2 ml of PRP prepared from autologous venous blood of all patients injected into the knee joint. In multiple injections 1 month expected to next injection. All patients received a six-week standard exercise program. The outcome measures proprioception, isokinetic test and Kujala patellofemoral score were assessed at baseline and 4 months after baseline. The measured parameters between the groups showed no significant difference before and after treatment. In group specific assessment both single and triple injection application group showed significant improvement in the Kujala patellofemoral scores of before and after treatment (p˂0.001, p=0.005, respectively). Among the patients with patellofemoral pain syndrome treated with an exercise program, a triple PRP injection compared with a single PRP injection did not result in greater improvement in knee functions, balance and proprioception, isokinetic muscle strength and endurance during a 4-month follow-up. The triple PRP injection was found to be no more effective than single PRP injection.