Sosyal ağlarda bireysel mahremiyet paylaşımı: X ve Y kuşakları arasında karşılaştırmalı bir analiz
Individual privacy sharing in social networks: A comparative analysis between X and Y generations
- Tez No: 391357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Sosyal bir varlık olan insanoğlu tarih boyunca yaşamını sürdürebilmek adına sosyal bir çevrede var olma eğilimi göstermiştir. Bir birey için yaşamının gereksinimleri arasında olan sosyalleşme ile birey, diğer insanlar içerisinde olmak ve onlarla iletişim kurmak durumundadır. Bununla birlikte her birey sosyalleşirken içgüdüsel olarak kendisine özel alanı koruma eğiliminde olmakta bu durum mahremiyetini korumak olarak adlandırılmaktadır. Her çağda bireyler hem sosyalleşmek hem de mahremiyetlerini korumak isteseler de gelişen koşullar bireylerin sosyal ve kültürel özelliklerini çağın gereklilikleri çerçevesinde tekrar şekillendirmesine neden olmaktadır. Ki söz konusu yeniden şekillendirmeler aynı dönemde dünyaya gelen ve yetişen bireylerin benzer özelliklere sahip kuşakları oluşturmasına neden olmaktadır. Ve her bir kuşak dönemin koşulları ve çağın gereklilikleri ile o döneme uygun yetişmekte ve bazı karakter özelliklerine sahip olmaktadır. Kuşakların sahip oldukları özelliklerin şekillenmesinde toplumsal, ekonomik, sosyal ve kültürel koşulların yanı sıra teknolojik koşullar da etkili olmaktadır. Özellikle son yarım yüzyılda teknolojide yaşanan gelişmeler bu dönemdeki kuşakların özellikleri üzerinde belirleyici olmuştur. Gelişen teknoloji ile giderek küresel bir bakış açısına sahip olan yeni kuşaklar farklılıklara karşı anlayışlı olmakta ve teknolojinin getirdiği yenilikler ile yaşamlarını daha fazla paylaşmaktadırlar. Söz konusu paylaşımlar, günümüzde sosyal yaşamın önemli bir boyutunu oluşturan sosyal medya uygulamaları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Sosyal medya uygulamalarında yapılan tüm paylaşımlar, bir bakıma bireylerin yaşamlarından kesitler içermekte ve ne kadar çok paylaşım yapılırsa o denli kesit sunulduğundan bireysel mahremiyet kavramı giderek daha az önem arz etmektedir. Mahremiyetin paylaşılmasındaki bu farklılık kuşaklar arasında mahremiyet paylaşımı konusunda farklılıklar doğurmakta ve bu farklılıklar en çok teknolojik değişimi derinden ve hızlı yaşayan X ve Y Kuşaklarında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mankind who is a social being throughout the history leans to be in a social environment on behalf of to maintain their life. With socialization, which is the basic requirements of life for a person, each person is in the position of within and to communicate with the other people. On the other hand while a person socializes, he/she wants to protect his/her private life and this situation is called protect to privacy. Of all eras, individuals want to socialize and protect their privacy but developed conditions conduce to reshaped of individuals social and cultural features. And this reshapes conduce to is constituted to have similar features generations by people who born and grow in a same period. And each of generations grow accordance with in era's requirements and conditions and they have similar characteristic features. Not only common, economic, social and cultural conditions but also technological conditions are effective in the generation's features. Especially experienced of technological developments in the last half century are decisive in generation's features in this period. New generations who have a global viewpoint with developed technology, are sympathetic to dissimilarities and share their life more with innovations of technology. This sharing's implement with social media applications which are constitutes an important dimension of today's social life. In a way, all of sharing's held in social media applications includes phases of individual's life. People who share their life too much they present their phases of life, so notion of privacy have increasingly less importance. These differences in sharing privacy leads to differences between generations about sharing privacy and this situation can be seen in X and Y generations who live technological change rapidly and deeply.