Toplu konut projelerinde çevresel yatırımlar sonucu oluşan tasarrufun hesaplanması
Calculation of savings as a result of environmental investments in multi-housing projects
- Tez No: 391819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLTER TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doğal kaynaklarımızın bilinçsiz tüketimi günümüzün en önemli sorunları arasındadır. Bu sorunların çözümünde rol oynayabilecek, suyu verimli kullanan ürünler ile altyapı ve arıtma mekanizmalarını bozan veya zorlayan yüklerin engellenmesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır.Bu tez çalışmasında öncelikle kentsel yenilenme ve dönüşüm mekanizmaları, TOKİ ve KİPTAŞ özelinde incelenmiştir. Çeşitli sebeplerden ötürü yenilenen kent dokusunun, müstakil yaşamdan ziyade toplu konut yerleşkelerine olan yönelimleri ve yeni üretilecek yapılarda çevresel yatırımlar yapılması sonucu sağlanacak fayda değerlendirilecektir.İnşaat yapımı sırasında gri su toplama ve yağ ayırma sistemlerinin ilk yatırım maliyetlerine getireceği yük, örnek bir projede incelenecek, verimli su kullanımı ve kanalizasyon şebekesi yoğunluk yüklerini azaltacak bu tür sistemlerle elde edilecek maksimum fayda vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Irresponsible consumption of our natural resources is among the most important problems today. This may play a role in solving the problems of water-efficient products and infrastructure and purifying mechanisms to prevent distorting or pushing loads is the subject of this thesis.In this thesis, primarily urban renewal and transformation mechanisms have been analyzed in TOKI and KIPTAS premises. Renewed urban texture for various reasons and its tendency to individual/detached housing rather than living on multi-housing orientation and in this scope the benefit would be achieved by making environmental investments in the new production structures to be built will be evaluated as well.The burden of grey water collection and oil seperator systems that increases initial investment cost during the construction will be examined in a sample project and the maximum benefit would be achieved by such systems like reducing the intensity of the load in efficient use of water and sewerage systems will be highlighted.