Kalsi̇yum tabanlı nanoparti̇külleri̇n bakteri̇ kullanılarak bi̇yosentezi̇ ve uygulama alanlarının araştırılması
Biosynthesis of calcium-based nanoparticles by using bacteria and determination of their use areas
  1. Tez No: 392115
  2. Yazar: İLKGÜL AKMAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, biyouyumlu materyal sentezi için özellikle tercih edilen biyosentez yoluyla kalsiyum tabanlı nanopartiküllerden en yaygın olan kalsiyum karbonatın oluşturulması amacıyla dört bakteri (Bacillus arenosi K64, Peanibacillus polymyxa K2, Rhodococcus erythropolis K85, Bacillus atrophaeus K101) ve beş farklı ortam (katı B-2, katı B-4, sıvı B-2, sıvı B-4 ve Üreli) ile yapılan denemeler sonucunda en uygun izolat (Bacillus arenosi K64) ve ortam (Üreli besiyeri) seçilerek partiküller elde edilmiştir. Doğru bakteri ve ortamın belirlenmesi için çeşitli ön denemeler yapılmış ve kısmi optimizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Elde edilen partiküller SEM, EDAX ve XRD analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde partikül boyutunun iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilmesine karar verilmiştir. Elde edilen partiküllere uygun kullanım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, four bacterial strain (Bacillus arenosi K64, Peanibacillus polymyxa K2, Rhodococcus erythropolis K85, Bacillus atrophaeus K101) and five different media (solid B-2, solid B-4, liquid B-2, liquid B-4 with Urea) were used to biosynthesis of calcium carbonate, described as important biosynthetical calcium based nanoparticles especially preferred for production of bicompatible materials. The most suitable isolate and medium were Bacillus arenosi K64 and the medium with Urea. Besides preliminary tests were done for determination of suitable isolates and media. Preliminary tests were also done for optimization of several conditions. The nanoparticles were characterized by using SEM, EDAX and XRD techniques. According to the results, it was concluded that further studies on the particule size should be done. Besides, use areas for the synthesized nanoparticles were described in the present study.