Box-Jenkins ve yapay sinir ağı modelleri ile enflasyon tahmini
Forecasting inflation with Box-Jenkins and artificial neural network models
  1. Tez No: 392155
  2. Yazar: MURAT AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECİHİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enflasyon tahmini ülkeler için büyük bir önem arz etmekte, yatırımlar bu verilere göre yapılmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler açısından enflasyon oranının düşük seyretmesi önemli hedeflerden birisidir. Bu nedenle geçmiş verilere bakarak geleceğe yönelik doğru tahminlerde bulunulması önemlidir. Kısa dönemli tahmin çalışmalarında en uygun yöntemlerden birisi zaman serileridir. Bu çalışmada Box-Jenkins ve Yapay Sinir Ağları olarak bilinen yöntemlerle enflasyon verisine ait zaman serisi analizi kullanılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflation forecasting is so important for the countries and it is directly affected the investments. Slow inflation rate is one of the most important target for developing countries.Thus, accurate forecasting with past data is significant. Time series is one of the most suitable method for the short period works. In this study, Box-Jenkins and Artificial Neural Network methods, which are used for the forecasting ifnlation rate and the results has been served comparative.