MRI analyses in the lower leg to assess mechanical effects of drop foot taping applied over M. tibialis anterior
M. tibialis anterior kasına uygulanan düşük ayak bantlama tekniğinin alt bacakta oluşturduğu mekanik etkilerin MRI analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 392547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ALİ YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kinesio Taping fasyadaki adezyonları rahatlatmak için fizyoterapistler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Travma sonucunda konnektif dokunun yapısının bozulması kasın yeterli kasılmasını engelleyebilir ve bölgenin dolasımı bozulur. Yetersiz dolasım konnektif doku agının bozulmasına ve daha fazla adezyon olusmasına sebep olur. Dolasımı ve kas performansını arttırmak ve agrıyı azaltmak için tedaviye destek olarak KT kullanılır. KT'in agrı, eklem hareket açıklıgı ve kas fonksiyonu üzerindeki etkilerini inceleyen birçok sayıda çalısma bulunmaktadır. Ancak, KT uygulamalarının mekanik etkileri hala bilinmemektedir. Mevcut çalısma saglıklı kisilerde KT'nin alt bacaktaki mekanik etkilerini incelemektedir. Bunun için KT uygulama yöntemlerinden Drop foot korreksiyonu kullanılmıstır. Saglıklı bireylerde yapılan bu çalısmada TA kasının üzerine uygulanan KT'nin, tüm alt bacak kaslarında, farklı yönlerde ve büyüklüklerde doku deformasyonları olusturdugu gözlenmistir: TA'de %38.7 uzama ve %26 kısalma, peroneal kaslarda %21 uzama ve %14.2 kısalma, derin fleksörlerde %15.9 uzama ve %16.9 kısalma, soleus kasında %24.7 uzama ve %20.3 kısalma ve gastrocnemius kasında %24.9 uzama ve %20.3 kısalma. Lokal etkilere baglı olusan mekanik yüklemelerin, epidermisten baslayarak tek bir kasa ve kas içi konnektif doku birimlerine kadar iletilmesini saglayan fasya iletisim agı üzerinde KT'nin önemli bir rol oynadıgı sonucuna varılmıstır. Bu calısma pasif durumda yapılmıs oldugu halde, KT uygulaması sadece TA ile sınırlı kalmayıp, tüm alt bacak kaslarında önemli ölçüde boy degisimlerine sebep olmustur. Bu sonuçlar deri üzerine terapatik amaçlı haricen uygulanan mekanik bir yüklemenin etki ve sınır mekanizmalarının açıklaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Kinesio Taping (KT) is used by physiotherapists e.g., to reduce adhesions in the fascia. Leading to disorganization of connective tissue after trauma, underlying muscle tissue may not function optimally and the circulation in the area gets disrupted. When there is inefficient circulation, the connective tissue network gets denser, creating even more adhesions. To increase the blood circulation and muscle performance, and to decrease pain that may occur after injuries, KT is used during treatment. Numerous studies assessed the effects of KT over pain, range of motion(ROM) and muscle function. However, the mechanical effects of KT applications remain unclear. The present study assesses the mechanical effects of KT in the lower leg of healthy subjects. Drop foot correction is used as a KT application for such testing. The results show that, KT application over the tibialis anterior muscle (TA) causes sizeable and heterogeneous tissue deformations within not only the target but also within all muscles of the lower leg: up to 38.7% lengthening and 26% shortening in the TA, 21% lengthening and 14.2% shortening in mm. peronei, 15.9% lengthening and 16.9% shortening in the deep flexor muscles, 24.7% lengthening and 20.3% shortening in the m. soleus, and 24.9% lengthening and 20.3% shortening in the m. gastrocnemius. It was concluded that, KT plays a major role on the fascia network such that all the tissues starting from the epidermis to individual muscles and intermuscular connective tissue units are utilized to transmit the externally imposed mechanical loading leading to variable local mechanical effects. Although this experiment was conducted in passive conditions, KT application over the TA caused considerably high tissue deformations within the entire lower leg. These findings are very important for physiotherapists to explain the mechanism of effects and limits of such therapeutic mechanical loading applied externally over the epidermis.