Beyazsu (Midyat-Mardin) yöresinde doğal olarak yetişen cevizlerin seleksiyonu
Selection of walnuts (Juglans regia L.) naturally grown in Beyazsu (Midyat-Mardin) region
  1. Tez No: 392554
  2. Yazar: YUSUF TURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yılları arasında Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı Beyazsu yöresinde tohumdan yetişmiş ceviz popülasyonu içinden ümitvar tipleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tohumdan yetişen 83 ceviz tipinden meyve örneği alınarak seleksiyon kriterleri doğrultusunda 9 adet ümitvar tip seçilmiştir. Selekte edilen tiplerin iç oranı, kabuklu meyve ağırlığı, iç ağırlığı, kabuk kalınlığı, yan dallarda meyve tutma oranı ve ağaç başına verim sırasıyla % 36,65-66,69, 10,12-12,49 g, 5,24-6,84 g, 1,25-1,78 mm, % 28-56, 16-50 kg arasında değişmiştir. Selekte edilen tiplerin çiçeklenme karakterleri 7 tipin protoandrous ve 2 tipin protogenous olarak çiçeklendiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted out to determine of the promising types within the existing population from seed origin in Beyazsu (Midyat-Mardin) region between the years 2013-2014. 9 promising types were selected by taking fruit samples from 83 walnut trees with seed origin. Kernel ratio, fruit weight, kernel weight, shell thickness, fruit bearing in the lateral shoots and yield per tree of the selected types changed between 36.65-66.69 %, 10.12-12.49 g, 5.24-6.84 g, 1.25-1.78 mm, 28-56 % and 16-50 kg, respectively. Flowering characteristics of selected types were observed as protoandrous of 7 types and protogenous of 2 type