2011 Van depremleri ve kırsal yapı hasarları
2011 Van earthquakes and masonry damages
- Tez No: 392591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2013 nüfus sayımına göre Türkiye nüfusunun %22,7'si kırsalda (belde ve köylerde) yaşamakta ve bu oran Van bölgesinde %50 civarlarını bulmaktadır. 2011 Van Depremleri sonrası bölgenin sosyoekonomik durumundan dolayı yığma bina kullanım oranı çok yüksek olan Erciş ilçesine bağlı yerleşim birimleri incelenmiş ve kırsal alandaki hasar tespit çalışmaları değerlendirilmiştir. Mevcut yığma yapıların aldığı hasarlar belirlenerek hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı/yıkık olmak üzere dört şekilde kategorize edilmiştir. Bu sınıflandırmanın nasıl yapıldığı da detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Her yerleşim birimi için yapıların aldığı hasarlar oranlanarak, her hasar durumu için ayrı bir yüzde elde edilmiştir. Hasar türlerine göre; hasarsız olması durumuna“0”, az hasarlı durumu için“3,33”, orta hasarlı durumu için“6,67”ve yıkık olması durumuna“10”katsayıları belirlenmiştir. Elde edilen yüzdeler bu hasar katsayılarıyla çarpılarak rakamsal bir sonuç bulunmuştur. Hasar durumlarına göre şiddet değerinin tespit edilebileceği bir grafik oluşturulmuştur. Bu grafikte şiddet değeriyle hasar durumu arasında bir denklem kurulmuştur. Şiddet değerleri I-X arasında, hasar durumları ise 0-1000 arasında değişkenlik göstermektedir. Şiddet değeri bir tamsayıdır. Elde edilen hasar durum sonucu bu denklemde yerine konarak veya grafikten bakılarak şiddet değeri tespit edilmiştir. Bu çalışmada Erciş ilçesine bağlı yerleşim birimleri şiddet değerlerine göre renklendirilmiş ve şiddet haritası çıkarılmıştır. Böylece deprem sonrası şiddet haritasına bakılarak şiddet durumlarına göre yerleşim birimleri daha kolay gözlemlenir ve bu yerlerin zemin durumu, yapı imalatında kullanılan malzeme cinsi gibi faktörler detaylı incelenerek, depreme daha dayanıklı yapılar tasarlanmasına yardımcı olmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the 2013 census in Turkey, 22.7% of the population lives in rural areas (towns and villages), for Van and vicinity the rate is 50%. Focused on the 2011 Van earthquake because, 644 people lost their lives and thousands of buildings were damaged due to the devastating earthquake. In year 2011 Van masonry building utilization rate due to the socio-economic situation in the region after the earthquake in Ercis examined very high due to settlements in rural areas, towns and damage assessment were evaluated. Determining the damage taken by the existing masonry structures have been categorized in four categories: undamaged, slightly damaged, moderately damaged and heavily damaged / collapsed. How this is done is described in detail in the classification. Damage caused by dividing the structure for each residential unit, were obtained from a separate percentages for each damage case. According to the type of damage; the undamaged state“0”, less for the damaged condition“3.33”, for moderately damaged condition“6.67”and the situation is ruined“10”coefficients were determined. The numerical result so obtained was found to be multiplied by a coefficient that damage. Value created in chart can be determined according to the severity of the damage. This graph and equation is established between the severity of injury status value. Intensity values between I-X, damage varies between states 0-1000. Intensity value is an integer. The resulting damage is found by looking of intensity values which were determined by placing the equation or graph. This is only done in masonry work and damage taken by them is taken as a criterion, more quantitative structural intensity an alternative scheme for rural settlements were established. In this study, Ercis colored by township settlements and intensity mapped the intensity values. Thus, after an earthquake is observed more easily settlements according to the severity of the situation by looking at the map of intensity and ground situation of this place, factors such as material type used in the manufacture of structures examined in detail, earthquake structures more resistant aims to assist in the design.