Diyarbakır ili Antep fıstığı (Pistacia vera Linnaeus) alanlarında Kermania pistaciella Amsel (Lepidoptera:Tineidae)'e karşı feromon tuzaklarının kullanımı ve parazitoit etkinliğinin belirlenmesi
Determination effectiveness of pheromon traps and parasitoid against Kermania pistaciella Amsel (Lepidoptera:Tineidae)'in pistachio (Pistacia vera Linnaeus) orchards of Diyarbakir
  1. Tez No: 392596
  2. Yazar: MURAT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma antepfıstığının önemli zararlılarından birisi olan Kermania pistaciella Amsel (Lepidoptera: Tineidae)'e karşı feromon tuzaklarının etkinliğini, pupa parazitoitini ve zararlının kokonlarının parazitleme oranını belirmek amacıyla 2013-2014 yıllarında Diyarbakır iline bağlı Çınar ilçesinde yapılmıştır. Feromon tuzakları, Kermania pistaciella'nın ekonomik zarar eşiği üzerinde olduğu belirlenen iki bahçeye asılmıştır. Tuzaklar iki dekara bir adet tuzak düşecek şekilde mart ayının üçüncü haftasından mayıs ayının sonuna kadar olan dönemde asılmıştır. Tuzakların kurulduğu aynı bahçelerde bir sonraki yıl yapılan haftalık kokon sayımları neticesinde zararlının ekonomik zarar seviyesinin altına düşmediği dolayısıyla bu anlamda feromon tuzaklarının etkili olmadığı belirlenmiştir. Feromon tuzaklarının zararlıyı ekonomik zarar seviyesinin altına düşürememesine rağmen zararlının ergin bireylerinin doğada bulunma dönemlerini ve yoğunluklarını saptama açısından önemli olduğu belirlenmiştir. Zararlının ergin çıkışlarının ilk, en yoğun ve sonlanma döneminin sırasıyla 4 Nisan, 18 Nisan ve 9 Mayıs olduğu belirlenmiştir. Zararlının ergin bireylerinin feromon tuzaklarıyla yakalanmasının ilk, en yoğun ve sonlanma döneminin sırasıyla 5 Nisan, 26 Nisan ve 17 Mayıs olduğu belirlenmiştir. Zararlının kokonlarından Dinocampus coccinellae Schrank (Hymenoptera: Braconidae) adlı parazitoit elde edilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü birinci bahçede zararlının kokonlarının parazitlenme oranının % 39.3, ikinci bahçede ise % 40.2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effectiveness of pheromone traps, pupae parasitoid and parasitation rate of the cocoons of Kermania pistaciella Amsel (Lepidoptera: Tineidae),which is an important pest of pistachio, between years 2013-2014 in Cınar province of Diyarbakır. Pheromone traps were used in two pistachio orchards which has been determined as have population higher than economic damage level. Traps were first used third week of March till end of May at density of one trap for two decares area. Cocoons were counted weekly in same orchards at following year and seen the pest has a population higher than economic damage level so it has been decided that traps were not effective. Despite that the traps did not decrease the pest population; they are effective to determine monitoring and population density of the pest. First, highest and last adult emergence of the pest was 4 of April, 18 of April and 9 of May respectively. Trapped adults were observed first at 5 of April, highest trapped population was observed 26 of May and last trapped adults 17 of May. Parasitoid Dinocampus coccinellae Schrank (Hymenoptera: Braconidae) was obtained from cocoons of the pest. Parasitation rates of the pest cocoons were 39.3% and 40.2% at first and second orchards, respectively.