Trafik kazalarının azaltılmasında taşıt teknolojilerine yönelik ileri teknolojilerin araştırılması
Investigation of advanced technology to the reduction and reconstruction of traffic accident
  1. Tez No: 392872
  2. Yazar: MURAT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada yaşanan ilk trafik kazasından itibaren insanoğlu çözüm yolları aramakta ve farklı denetim mekanizmaları geliştirmektedir. Geliştirilen ileri taşıt teknolojileri ve sürücü belgesi eğitim programları, kalitesi güçlendirilen yol yapım malzemeleri veya yapılan denetimler istatistikleri aşağı doğru çekse de trafik kazalarındaki can ve mal kayıpları halen kritik seviyelerde gözükmektedir. Bu çalışmanın amacı trafik kazalarının ana sebeplerinden sayılan aşırı hızın trafik kazalarındaki rolü ile kaza esnasında veya kaza sonrası trafik zabıtasınca mahalde hız tespitinin nasıl yapıldığını irdelemek ve sürücülerde“Sürekli Denetlenebilirlik”algısı oluşturabilecek ileri teknolojik uygulamalar hakkında bir araştırma yapmaktır. Yapılan araştırmalar sonunda dünyada gelişen yeni trendin“Elektronik Veri Kaydedicisi”olarak sunulabilecek bir teknolojik aracın kullanımı için gerekli teknik ve mevzuat çalışmalarının ülkemizde biran önce gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu şeklinde sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the first traffic accidents in the world, human being has been searching for sustainable solutions and developing different control mechanisms. Eventough, the development of advanced Vehicle technologies and driver's license training programs, strengthening the quality of the road construction materials or continuous inspection reduce the traffic accidents, life and goods losses caused by traffic accidents still seem to be in a critical level. The aim of this study is to understand the role of speeding in traffic accidents, what it is calculated to be by the traffic police during and after the accident at the scene, and to research advanced technological applications that create a sense of“continued controllability”. To sum up, this research reveals that it is necessary to start the technical research and legislate the use of devices, known as“Event Data Recorder”(EDR) in our country as soon and possible.