Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylık sürecinde mevzuat uyumu ve yerel yönetimlere yansıması
Turkey's legislation adaptation in the European Union accession process and reflection to the local governments
  1. Tez No: 393259
  2. Yazar: KENAN KAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
21. yüzyılda yerel yönetimlerin, demokratik yönetim anlayışına en uygun yönetim kurumları olduğu herkesçe kabul görmektedir. Özellikle uluslararası örgütlerden biri olan Avrupa Birliği'nde bu konu sıkça gündeme getirilmekte ve yerel yönetimlerin demokratik ve verimli hizmet üreten bir yönetim birimi haline getirilmesine ilişkin kararlar alınmakta, ilkeler benimsenmektedir. Avrupa Birliği'ne tam üye olma yolunda ilerleyen Türkiye, Avrupa Birliği tarafından benimsenen ve uygulanan kurallara uyum sağlamak zorundadır. Ülkemizde yerel yönetimlerin önemi giderek artmaktadır. Zaman içerisinde yerel yönetimlerin demokratikleşmesine ilişkin birçok düzenleme yapılmış ise de başarıya ulaşıldığı söylenememektedir. Ancak son dönemde, özellikle Avrupa Birliği'ne tam üyelik görüşmelerinin yoğunlaştığı bir süreçte, yerel yönetimlerin demokratikleşmesine yönelik ciddi reform çalışmaları gündeme gelmiş ve bu alanda birçok yasal düzenlemeye gidilmiştir. Yapılan yeni düzenlemelerle bir yandan yerel yönetimlerin demokratikleştirilmesi diğer yandan da yerel yönetimler üzerindeki idari denetimin sınırlandırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin geleceği ve Türkiye'nin Avrupa Birliği politikası çerçevesinde, yerel yönetim sistemimizin demokratikleştirilmesi için yapılan yeni düzenlemelerin incelenmesi, yerel yönetim sistemimizin geleceği açısından son derece büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is commonly believed that local authorities are the best suitable democratic administrative associations in 21st century. Especially in Europen Union, one of the biggest international organizations, this issue is often broght up and decisions are made as well as principles are expoused about making local authorities democratic and efficient administration centers. Turkey that gets forward with being a full member of European Union have to accomodate to the rules which have been adopted and applied. In Turkey, the importance of local authorities arebecoming more and more important. Although there have been many improvements in order to make local authorities more democratic, these efforts have been unsuccesfull. Nowadays, negotiations are taking furtherstep for Turkey to become a full member of EU and some serious reform arrangements have been made as well as legal improvements in order to make local authorities democratic. These arrangements aim to make local authorities democratic also free from administrative supervision restriction. For this reason, analysing new arrangements to make the system of local authorities more democratic within the framework of the future of Turkey-EU relations and Turkey's EU policy is crucial for local authorities.