KOBİ'lerin rekabet gücü: 2008 sonrası dönemde Manisa OSB analizi
The competitiveness of SMEs: Manisa OSB analysis in the period after 2008
  1. Tez No: 393771
  2. Yazar: TUĞBA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YENAL KESBİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küreselleşen rekabet ortamında KOBİ'ler, işsizliğin azaltılması, yeni istihdam olanaklarının yaratılması, dengeli ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadırlar. Ayrıca, KOBİ'ler esnek yapıları sayesinde piyasalardaki hızlı değişmelere kolayca uyum sağlayabilmektedirler. Ancak, her geçen gün rekabet gücü yüksek, yeni rakiplerin küresel pazarlara girmeleri, KOBİ'leri, yapılarını sürekli kontrol etmeye ve iyileştirmeye zorlamaktadır. Küreselleşme, tüm dünyada işletmelerin, ticaret ve üretim yöntemlerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Üretim, teknoloji gibi alanlarda hızlı ve küresel boyuttaki tüm değişiklikler, işletmelerin yapılarını değiştirmiştir. Bu değişen yeni piyasalara uyum sağlayabilme ve değişiklik karşısında ayakta kalabilmek için, esnek bir yapıya sahip olan KOBİ'ler, yeni teknolojik gelişmelere ve AR-Ge'ye önem vermek, daha kaliteli ürünler üretmek ve müşterilerin istekleri doğrultusunda üretim yapmak zorunda kalmışlardır. Bu yeni süreçte ortaya çıkan rekabet olgusu giderek önem kazanmıştır. KOBİ'ler, küresel piyasalarda çok daha fazla söz sahibi olabilmek ve rekabet güçlerini artırmak amacıyla, yoğun bir çaba içerisine girmişlerdir. KOBİ'lerin uluslararası piyasalarda paya sahip olabilmeleri için rekabet gücü belirleyicileri; ürün kalitesi, verimlilik, karlılık oranları, organizasyon ve yönetim yapıları, teknoloji düzeyleri gibi temel faktörlerdir. Bu temel etkenlerin dışında, rekabeti teşvik eden finansal ve hukuksal yapının varlığı, ülkenin doğal kaynakları ve doğal zenginlikleri gibi unsurlarda önem taşımaktadır. KOBİ'ler, büyük ölçekli işletmelere nazaran, esnek bir yapıya sahip olmaları ve müşteri taleplerine kolay cevap vererek üretim yapılarını yeniden şekillendirmeleri sayesinde, tüm konjonktür dalgalanmalarında ayakta kalabilmişlerdir. Bu amaçla, çalışmada, öncelikle KOBİ ve rekabet gücü kavramlarına ilişkin literatür incelenmiş, daha sonra, Manisa Organize Sanayi Bölgesin(OSB)'deki KOBİ'lerin rekabet gücü anket yöntemiyle ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca, rekabet gücünün artırılmasında önemli bir payı bulunan KOBİ'lerin, fırsatlar ve tehditler karşısındaki üstün ve zayıf yönleri SWOT analizi çerçevesinde belirlenmiş ve çeşitli çözüm önerileri verilmiştir. Manisa OSB'deki KOBİ'lerin rekabet gücü incelendiğinde, KOBİ'lerin çok fazla finansman, pazarlama ve rekabet sorunlarıyla karşılaştıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized competitive environment, Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs), play important role to prove in creation of new employment opportunities, reducing unemployment, balanced economic and social development. In addition, SMEs can easily to accommodate to rapid changes in markets by means of flexible structures. However, with each passing day high-competitive level, SMEs is pushing to check and improve constantly due to the fact that new competitors enter the global market. Globalization, businesses all over the world has led to major changes in trade and production methods. All changes at global level in areas and in rapid such as production and technology, the structure of business has changed. In this context, to improve the competitiveness and survive technological developments, SMEs had to keep track of technological developments, pay importance on AR-GE, produce the better quality products and towards the costumers' demands to manufacture. This new phenomenon arising in the process of competition has become increasingly important. Both businesses have a much greater say in global markets for both countries to increase their competitiveness in order to be engaged in intensive effort. Determinants of competitiveness of SMEs in order to have a share in international markets which are fundamental factors are product quality, productivity, profitability ratios, organizational and management structures and level of technologies. Outside of these basic factors, the presence of financial and legal structure that encourage competition, the country's natural resources and natural wealth are also important issues. Compared to large enterprises, thanks to have a flexible structure and easy answers to customers' requests by providing the reshaping of production structures, SMEs are able to survive in all business cycle. For this aim in the study, first of all, conceptions of SMEs and competitiveness have been researched in literatures. And then, in Manisa Organized Industrial Zone (OIZ)'s SMEs was measured from method of the survey. Furthermore, opportunities and threats against the superior and weaknesses of SMEs which have an important role to increase the competitiveness were determined with SWOT analysis and were given various solutions. When examining the competitiveness of SMEs in Manisa OSB, It has been observed a lot of SMEs financial, marketing and competition issues.