PET/BT pozitifliği hepatoselüler karsinom nedeniyle yapılan erişkin canlı vericili karaciğer transplantasyonunda düşük sağkalım göstergesi
Pet/ct positivity: indicator of low survival rate in adult, living donor liver transplant caused by hepatocelluler carcinoma
- Tez No: 393980
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL ERDEM, DOÇ. DR. MURAT AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
PET/BT görüntülemenin HCC klinik evrelemesindeki rolü, karaciğer nakli için hasta seçimi, nüks ve sağkalımı predikte etmedeki yeri konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı HCC nedeniyle canlı vericili karaciğer nakli planlanan olguların operasyon öncesi PET/BT pozitifliği ile transplant sonrası nüks, sağkalım ve histopatoloji arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Haziran 2011 ile Aralık 2013 arasında HCC nedeniyle canlı vericili karaciğer nakli uygulanmış olan 60 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Pre-op görüntüleme verileri, histopatolojik özellikler, AFP, tümör sayısı ve çapı, nüks ve sağkalım, preop PET/BT taraması ile ilişkilendirilmiştir. Ortalama yaşı 53.8±7.99 olan toplam 60 hasta, ortalama olarak 20.6±10.96 ay izlenmiştir. PET/BT negatif ile pozitif olan hastaların sonuçları karşılaştırıldığında maksimum tümör çapı PET/BT pozitif olanlarda negatiflere göre daha büyük saptanmıştır (p=0.04). PET/BT pozitif hastalarda negatiflere göre daha yüksek mortalite ve nüks oranı saptanmıştır (p0.05). Bu çalışma, transplantasyon öncesi PET/BT pozitifliğinin HCC'de kötü prognoz göstergesi olduğunu ve canlı vericili karaciğer transplantasyonundan sonra düşük sağkalım ve yüksek nüks oranı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The role of the PET/CT for clinical staging of HCC, patient selection for liver transplantation, recurrence and predictionof survival is controversial. Aim To evaluate the relationbetween FDG positivity and recurrence, survival andhistopathology in living donor liver transplantation. All patients with HCC who underwent living donor liver transplantation(LDLT) between June 2011 and December 2013were retrospectively analyzed. Imaging data, differantiation, AFP, number of tumors and size, recurrence and survival werereported and correlated to FDG-PET CT scanning. There were 60 patients, in a mean age of 53.8±7.99 years and the meanfollow-up of all patients was 20.6±10.96 months. The comparisonof the results between PET/CT negative and positivepatients have shown that the maximum tumor size was largerin PET/CT positive vs negatives (p= 0.04), PET-positive patientshad higher mortality and recurrence rates than PET/CT negativepatients (p0.05). The present study has shown that pre-transplant PET/CTpositivity is a marker of poor prognosis of HCC and showslower survival and higher tumor recurrence rates after LDLT. However, especially in pre-transplant setting, its role should bestudied with higher number of patients.