Serebral palsili çocuklarda geleneksel ve sanal golf eğitimi programlarının bazı fiziksel parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
The effects of virtual and traditional golf programs on physical parameters in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 394168
  2. Yazar: NEJLA GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TATAR, DOÇ. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Geleneksel ve sanal yöntemle uygulanacak golf eğitimi programlarının serebral palsili (SP) (hemiplejik) çocuklarda denge, kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul ve Gaziantep illerinde yaşayan 6-12 yaş aralığında Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi'ne göre 1. ve 2. seviyedeki 19 serebral palsili (hemiplejik) çocuk katılmıştır. Kaba motor fonksiyon“Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği (KMFÖ)”ve spastisite“Modifiye Ashword Skalası”ile değerlendirilmiştir. Performans değerlendirmelerinde ise; Çift Ayak Denge (Kuvvet Platformu), El Kavrama Kuvveti, Yana Merdiven Çıkma, 6dk Yürüme, Otur-Uzan, Modifiye Apley, Modifiye Thomas, Mekik ve Önceleme Reaksiyon Zamanı Testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of virtual and traditional golf programs on balance, strength, endurance, flexibility and reaction time in children with cerebral palsy. Methods: Nineteen children with cerebral palsy (CP) (hemiplegia) who lives in İstanbul and Gaziantep participated in this study. Children ages between 6-12 and Gross Motor Function Classification System Level 1 and 2 were included. All subjects divided into two matching groups according to Gross Motor Function Measure (GMFM): virtual golf training (9 children) and traditional golf training (10 children). Both groups attended a three times 12 weekly exercise sessions for an hour. Modified Ashworth Scale, GMFM, Double Leg Balance (Force Platform), Hand Grip Strength, Lateral Step Up, 6 Minute Walk, Sit and Reach, Modified Appley, Modified Thomas, Curl Up and Anticipation Reaction Time Tests were used for performance assessment at baseline and after 12 week intervention.